Güncel

Harran Üniversitesi Hastanesi’nde doktorun istifası ile patoloji bölümü kapatıldı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Prof. Dr. Mehmet Emin Güldür’ün istifası sonrası patoloji bölümü kapatıldı. Son bir buçuk yılda hastanede 9 bölüm kapatıldı.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Güldür 16 Mayıs’ta istifa etti. Güldür’ün istifası ile patoloji bölümü kapandı. Bir süredir hekim istifalarının yaşandığı hastanede kapanan bölüm sayısı dokuz oldu.

Göğüs Cerrahı Uzm. Doç. Dr. Atalay Şahin, Urfa’nın tek Onkoloji Doktoru Prof. Dr. Hakan Hatipoğlu ve Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Kolu da geçtiğimiz yıl istifa etmişti. Şanlıurfa Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin tek nefroloji doktoru olan Prof. Dr. Metin Sarıyaka da bu yılın ocak ayında görevinden ayrılmış, böylece hastanedeki nefroloji bölümü de kapanmıştı. Son bir buçuk yılda istifalar sonrası hastanede 9 bölüm kapandı.

Prof. Dr. Muhammet Emin Güldür istifası sonrası yerel basına yaptığı açıklamada istifasının gerekçesi olarak “ailevi” nedenleri gösterdi. Harran Üniversitesi Hastanesi Müdürü Mehmet Veysi Bozdağ, art arda yaşanan istifalar sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Sosyal ve ekonomik koşullar bizler için önemli olduğu kadar tabii ki doktor arkadaşlarımız için de geçerli. Gerek Urfa’nın sosyal hayatı gerek üniversite hastanelerinin ekonomik durumu birçok ayrılışı tetiklemektedir. Sorunlar masaya yatırılıp çözüm noktasında ortak paydada buluşup kararlı adımlar atılmalıdır. Bu konularda çözüm mercii ise YÖK ve Sağlık Bakanlığıdır. Gerekli sosyal ve mali iyileştirilmeler yapılmalıdır. Zira devlet hastanesinde yasal olarak maksimum 2 lira maaş alan biri özelde tam iki katı kadar maaş ile iş imkanı bulabilmektedir. Ya da sosyal hayat anlamında farklı alternatifler bulabilmektedirler.” ifadelerini kullandı.

‘ÜNİVERSİTE HASTANELERİ AYNI ZAMANDA EĞİTİM ALANI’

Gazete Duvar’dan Fatma Keber‘e konuşan Urfa Tabipler Odası Başkanı Bulut Ezer, konunun sadece Harran ile sınırlı olmadığına dikkat çekti. Urfa’da çok fazla hastanede benzer sıkıntıların yaşandığını anlatan Ezer, bir başka noktaya değindi:

“Üniversite hastaneleri sadece sağlık hizmeti sunulan hastaneler değil, eğitim alanı olarak kabul edilen hastaneler. Bu hastanelerde aslında hekimler ve tıp öğrencileri eğitim görüyor. Bu alanlarda bölüm eksikliği demek tıp öğrencilerinin bu eğitim görememesi demek. Örneğin, tümör cerrahisi uyguladığınız bir hastayı patolojiye gönderiyorsunuz ama o bölüm yok. Siz ameliyat anında o tümörün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu öğrenerek operasyonun sınırlarını belirliyorsunuz. Bu durumda patoloji olmadığı için ameliyat sırasında parçayı devlet hastanesine, ikinci basamak bir hastaneye gönderiyorsunuz ve sonucun oradan çıkmasını bekliyorsunuz. Bu hem sonucu etkiliyor hem de akut ve hızlı yapılması gereken durumların daha yavaş ilerlemesine neden oluyor” diye konuştu.

‘PATOLOJİ BÖLÜMÜNÜN OLMAMASI BİR HASTANE İÇİN KABUL EDİLEMEZ’

Hayati öneme sahip bölümlerin mutlaka olması gerektiğini söyleyen Ezer, patoloji bölümünün olmamasının bir hastane için kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti.

Hastanelerde liyakatsiz atamalar olmasının, yönetimsel sorunların ve özlük haklarındaki eksikliklerin zincirleme sorun yarattığını kaydeden Ezer, “Kısa bir dönem öncesine kadar Urfa’da organ nakli yapılıyordu. Harran Üniversitesi Hastanesi’nde yetkili hocalar vardı. Oradaki öğretim görevlisinin talepleri karşılanmadı ve yönetimsel sorunlar oluştu. Böyle olunca ekip, farklı bir kurumla anlaşarak Urfa’dan ayrıldı. Ekip ayrılınca organ nakli ünitesi işlevsiz hale geldi ve kapatıldı” dedi.

Yaşanan sorunlara ilişkin rektör ve dekanla daha önce görüştüklerini belirten Ezer, ilettikleri konularda herhangi bir müdahale gerçekleşmediğini ve mevcut tablonun ortaya çıktığını belirtti.

(Fotoğraf: Harran Üniversitesi)

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı