GüncelKadın

Pervin Buldan: Biz kadınlar Demokrasi İttifakı’na öncülük etmeye kararlıyız, Üçüncü Yol siyasetiyle kazanacağız

HDP’nin iki sürecek olan Kadın Meclisi Konferansı başladı. konferansta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Biz kadınlar her kesimden bir araya gelen kadınlar olarak ortak mücadelenin öneminin farkındayız. Bu farkındalıkla, farklılıklarımızla birlikte; eşitlik için, adalet için, demokrasi için ortak bir mücadelede buluşma zamanıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, iki gün sürecek olan 4’üncü Olağan Kadın Konferansı başladı.

‘Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız’ sloganıyla düzenlenen konferans, İnşaat Mühendisleri Odası’nın (İMO) Ankara’daki şubesinde bulunan konferans salonunda gerçekleştiriliyor.

Konferansa 300 kadın delegenin yanı sıra, Eş Genel Başkan Pervin Buldan, Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri, il eş başkanları, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş sözcüsü Esengül Demir, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Ayşe Erdem, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA) ve Barış Anneleri katıldı.

Sinevizyon gösteriminden sonra konferansın açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise şunları söyledi:

“Kadın mücadelemizin ilk neferlerinden olan ve geçen hafta sonsuzluğa uğurladığımız Sevgili Aysel Doğan’ı bir kez daha saygı ve sevgiyle anıyorum. Aysel Doğan hiçbir şartta, hiçbir zulme boyun eğmedi. Onun hayatı her zaman direniş ve mücadeleydi. Biz kadınlara güçlü bir mücadele mirası bırakarak ayrıldı aramızdan. Ömrünü adadığı barışın elçisi olan Aysel Doğan’a, o büyük ve onurlu barışı mutlaka ama mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü buradan bir kez daha veriyorum. 

HDP GENÇLİK MECLİSİ’NE YÖNELİK TUTUKLMALAR

Biz kadınlar geçmişten devraldığımız mücadele mirasımızla kararlı ve cesur bir şekilde mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Ve yürüttüğümüz mücadele kadar da görkemli ve büyük kazanacağız. Bu konuda inancımız da kararlılığımız da tamdır. 

Dün tutuklanan Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcümüz Halide Türkoğlu ve Gençlik Meclisi üyelerimizi saygıyla anıyorum. Ne tutuklamayla ne katliamla bitmeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum. 

“AKP’NİN İKTİDARDA KALDIĞI HER SAAT KRİZ DERİNLEŞİYOR”

AKP-MHP tekçi erkek ortaklığının çoklu krizlerle yönetmeye çalıştığı şu karanlık ülke ortamında tarih ilerlemeden değil sürekli gerilemeden yana işlemektedir. Ekonomideki eşitsizlik, cinsiyet eşitsizliği, şiddet ve suç oranlarındaki artış, yoksulluk ve açlık giderek derinleşmektedir. Kurdukları tekçi erkek sistemleriyle, mafya, yolsuzluk, soygun ve yağma düzenleriyle, hukuku ve demokrasiyi tamamen yürürlükten kaldırdıkları baskı, zulüm ve dikta rejimleriyle ortaya koydukları krizleri sonu gelmez bir biçimde derinleştirdiler. İktidarda kaldıkları her gün hatta her saat fakirleşen bir ülke var artık. Fakat tekçi iktidar cenahı sürekli olarak ekonomik büyümeden söz etmektedir. 

“SERMAYE VE AKP-MHP ERKEK ORTAKLIĞI KADINLARI VE TOPLUMU BİR SÖMÜRÜ ALANI OLARAK GÖRMEKTEDİR”

Sermaye ve AKP-MHP erkek ortaklığı, kadınları ve bir bütün olarak toplumu bir sömürü alanı olarak görmektedir. Cinsiyet eşitsizliğini her alanda olduğu gibi ekonomide de derinleştirdiler. Bugün itibariyle her iki kadından biri işsizdir. Çalışan kadınlar ise ucuz işgücü ve güvencesiz işgücü olarak ekonomiye dâhil olabilmektedir. Ekonomik olarak kadınlara mutlak yoksulluk dayatılmaktadır. Kadınların payına düşen ise ekonomik büyüme değil ekonomik olarak tüketme ve bağımlı bırakma siyasetidir. 

“MUTFAKTAKİ YANGIN İKTİDARIN YALANLARINI TAMAMEN YIKACAK KADAR BÜYÜKTÜR”

Fakat biz kadınlar da bu son derece politik erkek sömürüsüne karşı diyoruz ki; emeğimizi sömürmenize de yaşamımızı ve geleceğimizi teslim almanıza da asla izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin asli sahipleri olarak, hakkımız olanı alıncaya kadar mücadele edeceğiz. Her gün zam üzerine zamların yapıldığı, doların büyümekte, TL’nin küçülmekte sınır tanımadığı bir ortamda hükümetin “ekonomik olarak büyüyoruz” demesi ellerinde yalanlarından başka bir şeylerinin kalmadığının en açık göstergesidir. Ancak bu yalanları sadece söyledikleriyle kalacaklar. Yarattıkları felaket ortamından herkesin canı yanarken hiç kimse ne bu yalanları dinler ne de bu yalanlara prim verir. Pazardaki, cepteki, mutfaktaki yangın bu yalanların tamamını yakacak kadar büyük ve gerçektir. 

“KADINA YÖNELİK SUÇLAR VE ŞİDDET TEŞVİK EDİLİYOR”

Yine kadına yönelik şiddette her gün en az üç kadının katledildiği, şüpheli kadın ölümlerinin arttığı bu karanlık tabloyu unutturmaya çalıştıklarını da biliyor ve görüyoruz. Kadına yönelik erkek şiddeti her gün tırmanırken uygulanan cezasızlık politikaları ve kadınlara karşı bizzat bu tekçi erkek iktidar tarafından yöneltilen saldırılarla işte bu mevcut tablo korunmaya çalışılmaktadır. Hatta kadına yönelik suçlar teşvik edilmektedir. Hükümet bu suçların bizatihi failliğini yapmaktan da geri durmamaktadır. İstanbul Sözleşmesi bu amaçla feshedildi ve kadınlar bunun farkındadır.  

“HDP ŞAHSINDA KADIN MÜCADELESİ VE SİYASETİ HEDEF ALINIYOR”

Kadınların kendi öz mücadeleleriyle elde ettikleri yasal haklar bu amaçla iktidar tarafından tartışma konusu yapılmıştır. Eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet ilkemiz suç sayılmaya çalışılmaktadır. Bunun için kadın belediyeciliğimiz hedef alındı, bütün kadın kurumlarımızın kapısına kilit vuruldu. Açıkça HDP şahsında tüm kadın siyaseti ve mücadelesi hedef alınmaktadır. Erkek failler cezasızlık politikasıyla korunurken, diğer taraftan Kürt kadınlara yönelik olarak organize bir şekilde resmi ellerden saldırılar sürmektedir. Her gün bunların bir yenisi gün yüzüne çıkmaktadır.

Kadın Meclisi Sözcümüz Sayın Ayşe Acar Başaran’a bizzat kolluk görevlisi tarafından yöneltilen açık ölüm tehdidine göz yummayacağız. Kürtçe şarkı söylediği için konseri yasaklanan Aynur Doğan’a ve Kürt sanatına yöneltilen baskılara asla izin vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Kadın örgütlerine yöneltilen baskı ve kapatma girişimlerine yol vermeyeceğiz. Cezaevlerinde her türlü hak ihlaline ve işkenceye maruz bırakılan kadınların sesi ve savunucusu olmaya devam edeceğiz.

KAFTANCIOĞLU KARARI

Son olarak Sayın Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasını kadınlar olarak asla kabul etmediğimizi ve kadın siyasetine dönük bir saldırı olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim. Fakat altını önemle çizmek isterim ki; bu hukuksuzluk kadın siyasetine karşı geliştirilen saldırıların en son halkalarındandır. Herkesçe iyi bilinmelidir ki toplumun geniş kesimleri tarafınca sessiz kalınan her suç, her saldırı, her hukuksuzluk adres skalasını genişleterek işlenmeye devem etmektedir, sessiz kalındığı müddetçe işlenmeye de devam edecektir.

“DEMOKRASİ İTTİFAKINA ÖNCÜLÜK ETMEYE KARARLIYIZ”

Adalet nöbetindeki tutsak yakınlarıyla, hak ve eşitlik arayışındaki kadınlarla, savaşa karşı barış nöbetinde olan annelerle, emek ve ekoloji mücadelesi yürüten kadınlarla her daim birlikte ve çok güçlü bir şekilde tekçi ve militarist iktidara karşı, savaş politikalarına karşı mücadele edeceğiz. Özellikle tüm Kürtleri hedef alan savaşlara ve inkâra karşı barış mücadelesini güçlendirmeye devam edeceğiz. Demokrasi İttifakına kadınlar olarak öncülük etmeye ve Üçüncü Yol siyasetimizle kazanmaya kararlıyız.”

Fotoğraf: HDP/Twitter

Benzer Haberler
Güncel

CHP'li Özgür Karabat: Yeni bir döviz şoku yakın

Güncel

Cumartesi Anneleri: Tüm baskı ve engellemelere karşı hakikat ve adalet talebimizde ısrar ediyoruz

Kadın

Haziran ayında 31 kadın öldürüldü, 22 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

Güncel

Ek gösterge düzenlemesi ve öğrenci affını da içeren "torba" kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi