Güncel

Kulis: İstanbul Havalimanı’na talip olan tek ülke BAE değil

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde İstanbul Havalimanı işletmesine sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) talip olmadığını, İspanya ve Çin’in de aralarında yer aldığı birçok coğrafyadan talep olduğunu yazdı. Toker, “Birçok fon ve kuruluş İstanbul Havalimanı ile ilgileniyormuş ve bu yönde temaslar sürüyormuş” ifadelerine yer verdi.

Toker, diğer yandan BAE’lilerin Atatürk Havalimanı’nın, İstanbul Havalimanı’na rakip olmaması gerekçesiyle Millet Bahçesine çevrilmesi gibi bir şart sunduğu iddialarının da gerçek dışı olduğu bilgisini verdi.

Toker yazısının ilgili bölümünde şunları paylaştı:

İstanbul Havalimanı’na talip olan tek ülke Birleşik Arap Emirlikleri de değilmiş. “İspanya ile Çin’in de aralarında yer aldığı farklı coğrafyalardan” birçok fon ve kuruluş İstanbul Havalimanı ile ilgileniyormuş ve bu yönde temaslar sürüyormuş.

Bu demektir ki İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA’dan çok da uzak olmayan bir gelecekte hisse satış haberi alabiliriz. 2013 yılında beş ortakla yola çıkan İGA, 2019’da Kolin’in; bugünlerde de Mapa ile Limak’ın ayrılmasıyla iki ortaklı (Kalyon ve Cengiz) bir yapıya dönüşecek. Başlangıçta her bir ortağın yüzde 20 payı bulunan İGA’da hisse devirlerinin kesinleşmesi ile Kalyon’un yüzde 55 ile çoğunluk payına sahip olması bekleniyor.

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı