DünyaGüncel

İsveç’ten ‘PKK’ açıklaması: Türkiye’den sonra terör örgütü olarak tanıyan ilk ülkeyiz, duruşumuz değişmedi

Türkiye’nin NATO’ya katılımına olumsuz yaklaştığı İsveç’in Dışişleri Bakanı Linde, İsveç’in Türkiye’den sonra PKK’yi ‘terör örgütü’ olarak tanıyan ilk ülke olduğunu ve bu duruşunun değişmediğini söyledi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Linde’nin ‘dezenformasyon yaptığını’ söyledi.

AKP hükümeti tarafından ‘terör örgütüne destek vermek’ söylemiyle NATO’ya üyeliğine olumsuz yaklaştığı İsveç’ten konuya ilişkin bir açıklama geldi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin PKK’yi Türkiye’den sonra ‘terör örgütü’ listesine alan ilk ülke olduğunu, bu duruşun değişmediğini belirtti. Linde, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “yaygın dezenformasyon nedeniyle” İsveç’in PKK’yi ‘terör örgütü olarak tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatmak istediğini’ bildirdi.

Kararın Olof Palme hükümeti döneminde alındığını anımsatan Linde, Avrupa Birliği’nin (AB) onu 2002’de takip ettiğini belirtti.

Linde, “Bu pozisyon değişmedi” ifadesini kullandı.

FAHRETTİN ALTUN’DAN YANIT

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Linde’ye verdiği yanıtta İsveçli bakanın yaptığı açıklamanın dezenformasyonla mücadele adına yapılan dezenformasyon olduğunu savundu.

İsveç’in PKK’ye ve örgütün Suriye’deki kolu YPG’ye destek verdiğini söyleyen Altun, “İsveç, PKK’nın propagandalarını, kaynak yaratma ve asker toplama çabalarını durdurmak için hiçbir çaba göstermiyor. İsveç, Türkiye’de intihar saldırıları dahil saldırı düzenleyen teröristleri silahlandırıyor” dedi.

Altun şu ifadeleri kullandı:

“Bu, dezenformasyonla mücadele adına yapılan dezenformasyondur. İsveç, PKK’nın devam eden propaganda, kaynak yaratma ve asker toplama çabalarını durdurmak için hiçbir çaba göstermiyor. İsveç, diğer saldırıların yanı sıra Türkiye’de intihar saldırıları düzenleyen teröristleri de silahlandırıyor.

İsveç, DAEŞ de dahil olmak üzere terörist gruplarla savaşmak için Suriye’ye muharebe birlikleri gönderen ilk NATO müttefiki olan Türkiye’ye karşı PKK’nın Suriye bileşeni olan YPG ile dayanışmasını dile getirdi ve finansman teklif etti.

Dürüstlük en iyi politikadır, @AnnLinde . Gözümüzün içine bakıp yalan söylemeye devam ediyorsun. Terör örgütü PKK’yı desteklemeye devam ediyorsunuz. İsveç, PKK’yı gerçekten terörist bir oluşum olarak görüyorsa, gereğini yapmalıdır.”

(Fotoğraf: Ann Linde-Twitter)

Benzer Haberler
Güncel

CHP'li Özgür Karabat: Yeni bir döviz şoku yakın

Güncel

Cumartesi Anneleri: Tüm baskı ve engellemelere karşı hakikat ve adalet talebimizde ısrar ediyoruz

Güncel

Ek gösterge düzenlemesi ve öğrenci affını da içeren "torba" kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Güncel

KYK yurtlarına yüzde 80 zam yapıldı