Güncel

Finlandiya ve İsveç liderleri Beyaz Saray’da: Türkiye’nin endişelerini gidereceğiz

Biden’ın davetiyle Beyaz Saray’a giden Finlandiya ve İsveç’in liderleri, “Türkiye’nin endişelerini gidereceğiz” açıklaması yaptı.

ABD Başkanı Biden ile Beyaz Saray’da görüşen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ortak basın toplantısı düzenledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin son dönemde kendilerinin üyelik başvuruları konusunda bazı endişelerini dile getirdiğini anımsatarak “Finlandiya her zaman Türkiye ile gururlu ve iyi ikili ilişkiler kurdu. NATO müttefiki olarak Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi konusunda mutabıkız. Terörü ciddiye alıyoruz ve her türünü kınıyoruz. Üyeliğimize yönelik aklınızda oluşabilecek tüm endişeleri konuşmaya hazırız” mesajını verdi.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, halihazırda bu konuda Türkiye ile diyalog halinde olduklarını belirten Niinistö, bu görüşmelerin ilerleyen günlerde devam edeceğini kaydetti.

İsveç Başbakanı Andersson da katılımlarının NATO’yu daha da güçlü bir hale getireceğini ifade ederek “Her türlü sorunun çözümü için Türkiye dahil tüm NATO üyesi ülkelerle farklı düzeylerde diyalog halindeyiz.” dedi.

BİDEN: NATO DAHA DA GÜÇLENECEK

ABD Başkanı Biden da iki ülkenin üyeliğinin NATO’yu daha güçlü hale getireceğini ifade etti. Son derece olumlu bir görüşme yaptıklarının altını çizen Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımıyla ilgili resmi süreç için Kongreye gerekli bildirimlerde bulunduklarını ve Kongrenin de buna olumlu yaklaştığını bildirdi.

Biden, NATO’nun açık kapı politikasının devam ettiğine işaret ederek “NATO’ya katılan yeni ülkeler hiçbir zaman başka bir ülkeye tehdit olmamıştır” dedi.

Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üye olabilmek için resmi başvuru mektuplarını dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e teslim etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkelerinin terör örgütleri için misafirhane hale geldiğini” savunarak Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliklerine ‘evet’ demeyeceğini duyurmuştu.

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı