Dünya

Bavyera’da yeni bir NSU Araştırma Komisyonu kuruldu

Almanya’da 2000-2007 yıllarında 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırı yapan ve banka soygunları gerçekleştiren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) isimli nazi örgütünün faaliyetlerini ve bağlantılarını araştırmak için Bavyera Eyalet Meclisinde yeni bir araştırma komisyonu kuruldu.

Eyalet meclisindeki oturumda tüm partiler, araştırma komisyonunun kurulmasından yana oy kullandı. İlk oturumu yapan komisyonun soruşturma sürecinde geçen 1,5 yıl boyunca Bavyera emniyet birimlerinin, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın ve ilgili bakanlıkların yaptıkları hataları ve aydınlatılmamış konuları araştırması öngörülüyor.

Araştırma komisyonuna CDU 5 Milletvekili, Yeşiller Partisi 2 SPD 1 FW 1 FDP 1 AfD 1 Milletvekili ile katılacak. Bakanlık temsilcilerinin yanında danışmanlar ve Meclis grubu olan partilerin üyeleri yer alıyor.

Komisyonda yer alan Yeşiller Partisi Milletvekili Cemal Bozoğlu’nun aktardığı bilgilere göre mahkeme yetkileri ile donatılan araştırma komisyonu geniş yetkilere sahip. İstediği kişiyi şahit olarak dinleyebilecek, görev alanındaki bütün dosyaları ve bilgileri toplayabilecek.

Komisyonun mecliste kabul edilmesinden iki saat sonra 11 Milletvekilinden oluşan ‘’Araştırma komisyonu NSU II’’ ilk toplantısını gerçekleştirdi. İlk toplantının gündemi araştırma komisyonunun çalışma düzeninin oluşturulması oldu.

Komisyon, Meclis toplandığı haftalarda her Perşembe saat 14.00’te toplanacak. Pazartesi günlerini ise şahit ve uzman görüşlerinin dinlenmesine ayıracak. Çalışmalarına suç mahallini ziyaretler olarak belirleyen komisyon, komisyon, Münih’te iki saldırı noktasını ve Nürnberg’de 4 noktayı ziyaret edip yetkililerden bilgi alacak.

İlk toplantıda, NSU’nun ilk saldırısının hedefi olan Nürnberg Sonnenschein lokaline ilişkin tüm dosyaların istenmesi kararlaştırıldı. Temmuz ayında gelmesi gereken dosyaların zaman kaybedilmeden incelenmesi planlanıyor.

Araştırma komisyonu 2023 Eylül ayında görevini sonlandırıp raporunu sunmak zorunda.

Bavyera Eyalet Meclisi’nde 2012’de kurulan ilk araştırma komisyonu çalışmasını 2013’te tamamlamıştı.

NSU’NUN GEÇMİŞİ

Almanya’da, 2000-2007’de, 8’i Türkiye 10 kişiyi öldüren, en az iki bombalı saldırı düzenleyen ve 15 banka soygunu gerçekleştiren nazi örgütünün üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011’de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.

NSU’nun uzun yıllar boyunca Alman güvenlik birimlerince tespit edilememiş olması, örgüt üyelerinin geçmişte bazı istihbarat muhbirleriyle ilişki kurduklarının ortaya çıkması, Almanya’da tartışmalara konu olmuştu.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 2013’te başlayan NSU davasında karar 11 Temmuz 2018’de açıklanmış, baş sanık Beate Zschaepe ömür boyu hapse çarptırılmış, örgüte yardım eden 4 sanık da 2,5 ile 10 yıl arasında hapis cezası almıştı.

Fotoğraf: Flickr

Benzer Haberler
DünyaGüncel

Ürdün'de tanker patlaması: 10 ölü, yüzlerce yaralı

Dünya

Zelenski: Ukrayna’da bir AVM vuruldu

Dünya

Biden: G7 ülkeleri Rus altınının ithalatını yasaklama kararı açıklayacak

Dünya

Fas-İspanya sınırında göçmen katliamı: 37 göçmen yaşamını yitirdi