Dünya

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müzakerelerinin başlamasını veto etti

Alman haber ajansı DPA, Türkiye’nin NATO’nun Finlandiya ve İsveç’in üyelik başvurularının müzakeresine başlamasına izin vermediğini bildirdi.

Ayrıca İngiliz merkezli haber sitesi Middle East Eye’dan Ragıp Soylu’ya konuşan iki kaynak da NATO’da büyükelçi seviyesinde yapılan toplantıda Türkiye’nin müzakerelerin devam etmesine karşı oy kullandığını doğruladı.

NE OLMUŞTU?

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma talebi, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı saldırının sonrasındaki en önemli gelişmelerden biri olarak görülüyor.

Bir ülkenin NATO üyesi olması için tüm askeri ittifakın olumlu oy kullanması gerekiyor. Oy birliği sağlanırsa NATO ve başvuran ülke arasında müzekereler başlıyor.

Finlandiya ve İsveç bugün üyelik için resmen NATO’ya başvurdu. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin bugün grup toplantısında Türkiye’nin bu ülkelerdeki ‘terör örgütü varlığı’ nedeniyle üyeliklerini desteklemeyeceklerini tekrarladı. .

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  da pazar günü, “Özellikle bu iki ülkenin PKK/YPG terör örgütleri ve mensuplarıyla yaptığı görüşmeler ve özellikle de İsveç’in yaptığı silah yardımı dahil tüm rahatsız olduğumuz konuları, neden karşı olduğumuzu gayet açık şekilde sergiledik. Tabii yanımızda derlediğimiz fotoğraf ve diğer belgelerle bunu müttefiklere gayet güzel şekilde anlattık. Bu ülkelerden ve NATO üyesi olan ve yine halihazırda bu terör örgütleriyle görüşen ve destek veren ve Türkiye üzerinde özellikle ihracat, savunma sanayi ürünleri konusunda ihracat kısıtlaması yapan ülkelerin de bu tutumlarından vazgeçmeleri gerektiğini, bunun müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu anlattık.” değerlendirmesini yapmıştı.

Fotoğraf: NATO

Benzer Haberler
DünyaGüncel

Ürdün'de tanker patlaması: 10 ölü, yüzlerce yaralı

Dünya

Zelenski: Ukrayna’da bir AVM vuruldu

Dünya

Biden: G7 ülkeleri Rus altınının ithalatını yasaklama kararı açıklayacak

Dünya

Fas-İspanya sınırında göçmen katliamı: 37 göçmen yaşamını yitirdi