Güncel

9 yıl sonra bir ilk: Bakan Nebati, Mısır’a gidecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 1 Haziran’da Mısır’a gideceği belirtildi. Nebati’nin ziyareti 9 yıl aranın ardından Mısır’a bakanlık düzeyinde yapılacak ilk ziyaret olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İslam Kalkınma Bankası İcra Kurulu Yıllık Toplantısı’na katılmak üzerine 1 Haziran’da Mısır’a ziyaret gerçekleştirecek.

Yapılacak olan bu ziyaret 2013’te gerçekleşen darbe sonrası ilişkilerin durma noktasına geldiği Mısır’a, yıllar sonra bakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olacak.

2011 yılında başlayan ve Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan Arap Baharı sonrasında ilişkilerin iyi seyrettiği Ankara-Kahire ilişkileri ülkenin demokratik seçimlerle göreve gelen ilk lideri olan ve Müslüman Kardeşler destekli Mursi’nin 2013 yılında devrilmesi sonrasında bozuldu.

AKP’nin desteklediği Mursi’nin devrilmesi ve sonrasında yaşanan olaylarda yüzlerce Mısırlının ölmesine en büyük tepkiyi gösteren ülkelerin başında Türkiye geldi. O dönemde Mısır, Türkiye’nin Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’yı sınır dışı ederken Ankara da Mısır büyükelçisini “istenmeyen kişi” (persona non grata) ilan etmişti.

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı