Emek

On binlerce EYT’li Maltepe’de mitingde buluştu: “Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, çıksın artık bu yasa!”

Bugün emeklilikte yaşa takılan on binlerce kişi, EYT Federasyonu’nun çağrısı ile Maltepe’deki mitingde bir araya geldi. Emeklilik hakları için bir araya gelen EYT’liler “Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, çıksın artık bu yasa!” sloganlarıyla miting alanını inletti.

“Varız, biriz, buradayız” diyen EYT’lilerin mitinginde, “Bizimkisi bir hak mücadelesi” yazılı pankartlar yer aldı. Mitingde sık sık “Hükümet nerede, EYT burada”, “Edirne’den Kars’a, Jüpiterden Marsa, eğer adalet varsa, çıksın artık bu yasa, duysun bizi Ankara”, “EYT haktır, çözümü tektir”, “Emek bizim hak bizim, kimseye yedirmeyiz”, “EYT sandıkta hesap soracak” sloganları atıldı.

“HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

Miting alanında bulunan EYT’liler Yol TV mikrofonuna konuşarak tepkilerini dile getirdi. 35 sene boyunca çalışmış olan bir kişi “Yaşlısın diyip iş vermiyorlar. Devlete gidiyorum, emeklilik için çok gençsin diyorlar. 94 yılında sigorta girişim yapılmış, daha ne kadar yatırayım” dedi, bir başka EYT’li ise, “36 senedir çalışıyorum emekli olamadım fakat Sayın Cumhurbaşkanı 46 yaşında emekli oldu. Bir Rize’li olarak hakkımı helal etmiyorum” şeklinde konuştu.

“SONUÇ ALANA KADAR MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

EYT Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran, “Birlikte bu davanın sonucunu getireceğiz. İyi ki varsınız. ‘Varız’ dedik, ‘biriz’ dedik ‘birlikteyiz ve işte bugün buradayız’ diyerek Maltepe’den sesimizi yükseltiyoruz. Biz kim miyiz arkadaşlar: Her zaman önce vatan, önce devlet diyen, emeklilik hakları ellerinden alınmışlarız. Biz, devletiyle çalışma hayatının başında sözleşme yapan, çalışan, karşılığında asgari ücrete mahkum edilenleriz. Hakları devlet eliyle ötelenenleriz. İlerlemiş yaşı nedeniyle işsiz kalan, Genel Sağlık Sigortası primini ödemeye zorunlu tutulanlarız. Siyaset yapmıyoruz. Sonuç alana kadar da mücadelemize devam edeceğiz. Dik duruşu, pes etmeden yılmadan birlikte yapacağız” şeklinde konuştu.

Gönül Boran, iktidara 3 soru yöneltti:

“Karşımıza sürekli Avrupa’dan örneklerle çıktılar. Avrupa ülkelerinde işsizlik oranı nedir?

Avrupa ülkelerinde işsiz kalanlara verilen işsizlik maaşı ve sürelerini biliyor musunuz?

Bu ülkelerin hangisinde emeklilik yaşını 67’ye çıkarırken bu yasalar geçmişe yönelik uygulanmıştır?”

Boran, konuşmasının devamında “Neden ithal formüllerle çözüm üretiyorsunuz? İstediğimiz, insan onuruna yakışır maaşla, kurduğumuz emeklilik planlarına kavuşmaktır. İlla da Avrupa ülkelerinde model alacaksanız, işsizliği nasıl çözüyorlar. Onlara bakın o modellere çalışın. Her seçim arifesinde tozlu raflardan alınıp tekrar gündeme oturtuluyoruz” dedi.

“HAKLARIMIZIN GASP EDİLMESİNE MUHALİFİZ”

İktidarın vaat verdiğini söyleyen Boran , “İktidarda olanlara vaat vermek mi yakışır, yoksa doğrudan çözmek mi? Vaat vermek kimin işidir? İktidar o zaman neden bize vaat verme sürecini ‘çalışmalar yapıyoruz’ diye oyalamaktadır. İktidar elinizde daha neyi bekliyorsunuz çözüm için? Haklarımızın gasp edilmesine muhalifiz” dedi.

Boran , “Şimdiye kadar sütten ağzımız yandı, bundan sonra yoğurdu üfleyerek yiyeceğiz. İktidar olan vaat vermez. İktidar olana icraat yaraşır” dedi.

Muhalefet partileri ile görüştüklerini kaydeden Boran Özüpak, kendilerine çözüm önerileri sunulduğunu söyleyerek, “Yaklaşan genel seçimle birlikte en güzel tepkimiz demokratik hakkımızı kullanırken sandıktan tercihimizi bizi anlayan bizi dinleyen ve yanımızda olanlardan yana kullanacaktır tüm EYT’li kaderdaşlarım. Haklılığımızı, haklarımızı haykırdık. Haklılığımızı sonuna, sonuç alıncaya kadar haykırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Emek

Sendikal hakları için direnen Pressan işçilerinden İstanbul Çalışma İl Bölge Müdürlüğü önünde eylem

Emek

TİSK: Asgari ücretle ilgili olası değerlendirmeye olumlu bakacağız

Emek

İzmir'deki Efe Rakı fabrikasında sendikalaşan 24 işçi işten atıldı

Emek

Çalışma Bakanı Bilgin: Kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde ilave zam yapacağız