Güncel

İbrahim Kalın: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine kapıyı kapatmıyoruz

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya adaylığına kapıyı kapatmadığını ancak bu iki ülkenin Türkiye’nin ulusal güvenlik endişelerini ciddiye alıp net adımlar atmaları gerektiğini söyledi.

Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliğine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara’nın iki ülkenin NATO üyeliğine ‘kapıyı kapatmadığını’ söyledi. Finlandiya ve İsveç ile müzakere yapılması gerektiğini belirten Kalın, özellikle Stockholm’de kaydedildiğini söylediği ‘terör eylemlerinin’ önlenmesi gerektiğini aktardı.

‘MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ OLARAK GÜNDEME GETİRİYORUZ’

İskandinav ülkelerinin terör örgütleri için ‘misafirhane haline geldiğini’ söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına değinen Kalın, Reuters haber ajansına konuştu. Kalın, “Kapıyı kapatmıyoruz. Ancak temelde bu konuyu Türkiye’nin milli güvenlik meselesi olarak gündeme getiriyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘SOMUT ADIM ATILMASINI BEKLİYORUZ’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, şöyle devam etti: 

“Yapılması gereken açık: PKK çıkışlarının, faaliyetlerinin, örgütlerinin ve bireylerin bu ülkelerde var olmasına izin vermeyi bırakmaları gerekiyor. NATO üyeliği bir süreçtir. Bu süreç içinde bu konunun net bir şekilde ortaya konması, aydınlığa kavuşturulması ve somut adım atılmasını bekliyoruz. Bu adımlar atıldıkça da süreci hep birlikte değerlendirmeye devam edeceğiz. Ancak bu, tüm müttefiklerin yanı sıra İsveç makamlarının dikkatine sunmak istediğimiz ilk nokta. Elbette İsveçli meslektaşlarımızla müzakere yapmak istiyoruz.” 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Dün (13 Mayıs) cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine olumlu bakmadıklarını söyledi.

Erdoğan, “İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. Hatta parlamentolarında yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil” diye konuştu.

Benzer Haberler
Güncel

TMMOB, Gezi Davası kararlarına karşı Kadıköy’den seslendi: Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz

Güncel

HDP çağrısıyla İstiklal Caddesi'nde savaş politikalarına karşı yürüyenlere polis müdahalesi: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ndeki tacizi haberleştirdiği için hakkında dava açılan gazeteci Karafazlı'ya destek çağrısı

AleviGüncel

AKP'li Belediye Başkanı ve Çorum Valisi, HBVAKV Çorum Cemevi Kültür Merkezi açılışını terk etti: AABK Eşit Başkanı Mat açıklama yaptı