Güncel

İsveç’ten Erdoğan’a NATO yanıtı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin NATO üyeliğine oybirliğiyle kabul edileceğini belirtirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da yanıt verdi.

Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası askeri tarafsızlık politikasını sona erdirerek NATO’ya katılım için başvurma kararını açıkladı. İsveç’in de ileriki günlerde benzer bir adım atması bekleniyor. Türkiye’nin NATO’daki diğer 30 ülke gibi konuyla ilgili veto hakkı bulunuyor.

Erdoğan, bugünkü açıklamasında “İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi” derken, iki ülkenin üyeliğine olumlu bakmadıklarını ifade etmişti.

Erdoğan’a yanıt veren İsveçli bakan, ülkesinin başvurusunun NATO üyeleri tarafından oybirliğiyle kabul edileceğine emin olduğunu söyledi.

Linde, NATO’ya katılmaya karar vermeleri halinde, Türkiye’nin iyi ilişkilerinden çıkar sağladığı büyük ve önemli ülkelerin çok güçlü desteğini alacaklarını düşündüğünü ifade etti.

İSVEÇ’E SÜRPRİZ OLMUŞ

E-posta aracılığıyla yazılı açıklama yapan bakan, Türkiye’nin daha önce bu konuda herhangi bir işaret vermemesi nedeniyle Erdoğan’ın açıklamasının sürpriz olduğunu kaydetti.

Linde, Türkiye’nin kendilerine bu konuda daha önce doğrudan bir mesaj iletmediğini aktardı.

Benzer Haberler
Güncel

TMMOB, Gezi Davası kararlarına karşı Kadıköy’den seslendi: Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz

Güncel

HDP çağrısıyla İstiklal Caddesi'nde savaş politikalarına karşı yürüyenlere polis müdahalesi: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ndeki tacizi haberleştirdiği için hakkında dava açılan gazeteci Karafazlı'ya destek çağrısı

AleviGüncel

AKP'li Belediye Başkanı ve Çorum Valisi, HBVAKV Çorum Cemevi Kültür Merkezi açılışını terk etti: AABK Eşit Başkanı Mat açıklama yaptı