Güncel

Eylem ve etkinlik yasağı getirilen Eskişehir’de tekbirli protesto

Eskişehir’de İsmailağa Cemaati de dahil çeşitli gerici gruplar tarafından hedef gösterilen müzik festivalini de kapsayan eylem ve etkinlik yasağına tepkiler sürüyor.

Karara bir tepki de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den geldi.

Büyükerşen, “Türkiye’nin dört bir yanındaki sanatçılar bu yasağa tepki gösterdiler. Gençler bizlere ulaşarak kararın kaldırılması taleplerini iletiyorlar. Ben kentteki tüm gençler adına, sivil toplum kuruluşları ve sanatçılar adına bu kararın gözden geçirilmesi çağrısında bulunuyorum. Sayın Valimiz bu tepkilere sessiz kalmayacaktır. Çünkü Eskişehir’imiz yasaklarla değil özgürlüklerle, bilimle, kültürle, sanatla anılmayı hak ediyor” dedi.

Evrensel’deki habere göre Büyükerşen’in çağrısının ardından yasağa rağmen belediye binası önünde bir araya gelen bir grup, Büyükerşen’i tekbirlerle protesto etti. “Sayın Vali sahipsiz değil” ve “Ya Allah, bismillah, allahu ekber” sloganları atan güruha müdahale edilmemesi ve çevrede polis olmaması dikkat çekti.

Valilik,  açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü yürüyüş, oturma eylemi, stant, çadır kurma, afiş, pankart asma, konser, şenlik ve festival gibi etkinlikleri, 10 Mayıs itibarıyla 15 günlüğüne yasaklamıştı. Kentte 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak müzik festivali de yasak kararı sebebiyle ertelenmişti.

Fotoğraf: Özge Zaim/Twitter

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı