Güncel

Bülent Arınç’tan Canan Kaftancıoğlu kararı ardından açıklama

Eski Başbakan Yardımcısı ve AKP Kurucu Üyesi Bülent Arınç, Canan Kaftancıoğlu davasındaki ceza kararlarının ardından açıklama yaptı. Arınç, açıklamasında “Milletimizin ivedilikle ihtiyaç duyduğu şey; adaletin günlük siyasi çekilmelere konu edilmesinden kurtarılarak yeniden sağlam temellere oturtulmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Canan Kaftancıoğlu’na verilen siyaset yasağını da içeren ceza kararlarının ardından Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bir açıklama yaptı.

Arınç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “adaletin yeniden sağlam temellere oturtulması” ihtiyacı olduğuna işaret etti:

“Yasama ve yürütmenin yanında üçüncü erk olarak yer alan yargının en temel görevi; hiçbir tesir altında kalmadan, bağımsızlık ve tarafsızlık prensibine yaslanarak, milletimizin vicdan terazisine uygun kararlara imza atarak adaleti hayata geçirmektir

İfade özgürlüğü; Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve anayasamız tarafından güvence altına alınmıştır. Demokrasinin tekâmülü ve bir toplumun olgunlaşması ancak bu hürriyete gösterdiği saygı ve hoşgörü oranında mümkündür.

Beyan edilen fikirler beyan eden kişinin dışındaki toplumsal kesimlerin, siyasi iradenin hoşuna gitmese dahi ifade özgürlüğünün kısıtlanamayacağı da geçmişteki birçok AİHM, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarıyla içtihat haline gelmiştir.

Bir dönem çeşitli vesayet odaklarının etkisi altındaki yargı tarafından mağdur edilen bizlerin hikayeleri hafızalarda tazeliğini korurken, dünün mağdurlarının mağrur ifadelerle yaşanan hukuksuzluklara gözünü yumması kamu vicdanını yaralamaktadır.

Milletimizin ivedilikle ihtiyaç duyduğu şey; adaletin günlük siyasi çekişmelere konu edilmesinden kurtarılarak yeniden sağlam temellere oturtulmasıdır.

Eğer ülkemizde bir beka problemi söz konusu ise problemin kaynağı milletimizin bu ihtiyacında aranmalıdır.”

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı