Güncel

AYM’den yeni karar: “Hırsız, katil, defol AKP” demek suç değil

AYM, AKP Trabzon mitingi öncesinde ÖDP Trabzon İl Başkanlığı’na asılan “Hırsız, katil, defol AKP” pankartı nedeniyle Başbakana hakaret suçundan verilen cezanın hükmünün açıklanmasının geriye bırakılmasının ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna hükmetti.

Dokuz8’deki habere göre Anayasa Mahkemesi (AYM), AKP Trabzon mitingi öncesinde ÖDP Trabzon İl Başkanlığı’na asılan “Hırsız, katil, defol AKP” pankartı nedeniyle altı kişiye Başbakana hakaret suçundan verilen cezanın hükmünün açıklanmasının geriye bırakılmasının ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi.

AKP’nin, 23 Nisan 2014 tarihinde Trabzon il merkezinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dönemin Başbakanı olarak katılacağı miting öncesinde, ÖDP’liler, Trabzon İl Başkanlığı binasının miting alanına bakan penceresine yaklaşık 3×3 metre boyutlarında “Hırsız, katil, defol AKP” pankartı astı. Bu pankart kolluk görevlileri tarafından indirildi ve pankartı astığı gerekçesiyle altı kişi hakkında soruşturma açıldı.

ÖDP’lilerin 6 yıl önceki başvurusunu karara bağlayan Anayasa Mahkemesi’nin kararında, “Başvurucular gerek Mahkemedeki savunmalarında gerekse bireysel başvuru formunda anılan ifadeleri AK Partiye yönelik olarak kullandıklarını beyan etmişlerdir” denildi.

Mahkeme altı kişiye “pankartta kastedilen kişinin Başbakan olduğu ve kullanılan ifadelerin de hakaret suçunu oluşturduğu sonucuna vararak, hakaret suçundan” 7 bin 80 lira adli para cezası verdi ve cezanın açıklanmasını geri bıraktı. AYM’ye 2016’da “ifade özgürlüğünün ihlali” şikayetiyle başvuru yaptılar.

AYM, başvuruyu 16 Mart 2022 tarihinde karara bağladı. AYM ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verirken, pankartta kastedilenin Başbakan olmadığını belirtti ve ilk derece mahkemesinin verdiği kararı şöyle eleştirdi:

“İlk derece mahkemesi gerekçeli kararında bu sonuca ne şekilde ulaştığına dair bir açıklama yapmamıştır. Başvurucular ise gerek Mahkemedeki savunmalarında gerekse bireysel başvuru formunda anılan ifadeleri AK Partiye yönelik olarak kullandıklarını beyan etmişlerdir. Bu durumda ilk derece mahkemesinin anılan ifadelerin muhatabının başbakan olduğu sonucuna ulaşması, ancak başvurucuların pankartta kullandıkları sözlere başvurucuların iddialarının ötesinde anlamlar yüklemesi ile mümkün olmuştur. Söz konusu ifadelerin muhatabının başbakan olduğuna dair herhangi bir veri bulunmamaktadır. Dolayısıyla başvurucuların kullandığı ifadelere onların verdikleri anlamın ötesinde bir anlam yüklenmemelidir.”

AYM hak ihlalinin ortadan kaldırılması için kararın bir örneğini ilk derece mahkemesine gönderdi.

Benzer Haberler
Güncel

TMMOB, Gezi Davası kararlarına karşı Kadıköy’den seslendi: Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz

Güncel

HDP çağrısıyla İstiklal Caddesi'nde savaş politikalarına karşı yürüyenlere polis müdahalesi: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ndeki tacizi haberleştirdiği için hakkında dava açılan gazeteci Karafazlı'ya destek çağrısı

AleviGüncel

AKP'li Belediye Başkanı ve Çorum Valisi, HBVAKV Çorum Cemevi Kültür Merkezi açılışını terk etti: AABK Eşit Başkanı Mat açıklama yaptı