DünyaGüncel

ABD, Suriye’nin kuzeyinde yatırım yapacak şirketleri yaptırımlardan muaf tutacak

ABD, büyük oranda Kürt güçlerin kontrolünde olan Suriye’nin kuzeydoğusunda yabancı firmaların yatırımlarını yaptırımlardan muaf tuttu. Böylece tarım, inşaat ve finans sektörleri dahil 12 alanda Suriye’nin kuzeyine yönelik ticari faaliyetler Washington tarafından onaylandı.

Fas’ın Marakeş kentinde dün 76 devlet ve uluslararası kurumun temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun bakanlar toplantısı sonrasında Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, önemli açıklamalarda bulundu.

Nuland, ayrıca “ABD, Suriye’de IŞİD’den alınan rejiminin (Suriye yönetiminden bahsediyor) kontrolü dışındaki bölgelerde özel ekonomik yatırım faaliyetlerini kolaylaştırmak için önümüzdeki birkaç gün içinde genel bir lisans çıkarma niyetinde” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK ONAYLADI

Bu açıklamanın ardından ABD Hazine Bakanlığı, tarım, inşaat ve finans sektörleri dahil 12 alanda Suriye’nin kuzeyine yönelik ticari faaliyetleri onayladı. Böylece o bölgelere yatırım yapan şirketler ABD’nin Suriye yaptırımlarından muaf tutulacak. Öte yandan Suriye Cumhurbaşkanı Esad hükümeti ve ABD’nin yaptırım listesindeki kesimlerle faaliyetlere izin verilmediği belirtildi.

Reuters haber ajansı, son kararın ABD’nin Suriye’de “IŞİD’i ortadan kaldırma stratejisinin bir parçası” olduğunu yazdı. ABD’li yetkililer de bu adımın, “IŞİD’in aktif olduğu bölgelerde ekonomik olanaklar yaratarak halka destek olma amacı” taşıdığını belirtti. Üst düzey bir ABD’li yetkili, “Özel sektör yatırımı IŞİD’in yeniden canlanmasını engelleyecektir” dedi.

ÇAVUŞOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ

Suriye’deki Kürt hareketinin silahlı kanadı YPG’ye askeri destek veren ABD’nin bu hamlesinin Ankara’nın tepkisini çekti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kararı, “PKK’yı, YPG’yi meşrulaştırma çabası” olarak yorumladı. ABD’li yetkililer ise Washington’ın bu kararla ilgili olarak ‘Türkiye ve diğer müttefikleriyle görüştüğünü’ aktarmıştı. Ancak Çavuşoğlu, herhangi bir istişarede bulunulmadığını söyledi.

ABD daha önce Kürtlerin kontrolündeki Deyrizor’daki petrol tesislerinde faaliyet gösteren bir Amerikan şirketinin yaptırım muafiyetini kaldırmıştı.

Öte yandan Suriye’nin kuzeydoğusundaki söz konusu muafiyetten, Kürt güçlerin yanı sıra, AKP’nin desteklediği Esad karşıtı Suriye Milli Ordusu’nun da yararlanabileceği düşünülüyor.

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı