Emek

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma faciasının üzerinden 8 yıl geçti

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan maden faciasının üzerinden 8 yıl geçti. Aradan geçen zamana rağmen 301 işçi için adalet mücadelesi hala devam ediyor.

13 Mayıs 2014 yılında Türkiye tarihindeki en büyük maden faciası gerçekleşti. Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen madende, 787 işçi çalışmaktayken elektrik panosundaki bir sorun nedeniyle yangın çıktı.

İçeride bulunan işçilerin büyük bir kısmı dışarıya çıkabildi. Ancak yaklaşık 300 işçi madende çıkan yangın nedeniyle madende mahsur kaldı. Yangın nedeniyle çıkan zehirli gaz, madenin içine doldu. Tesiste elektrik kesik olduğu için maden asansörü kullanılamadı.

Facianın ardındaki süre boyunca sürekli olarak artan ölü sayısı 16 Mayıs’ta 301 işçinin yaşamını yitirdiğini dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız açıkladı.

O zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan maden faciasının ardından “Bunlar olağan şeylerdir. Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bunun yapısında fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey yok.” ifadelerini kullanmıştı. 2014 yılında gittiği Soma’da protesto edilmişti.

Erdoğan’ın o zaman Özel Kalem Müdür Yardımcısı olan Yusuf Yerkel’in, protesto eden bir işçiyi yerde tekmelediği görüntüler ise hafızalara kazınmıştı. Aynı Yusuf Yerkel, geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu’nda Ticaret Ataşesi olarak atandı.

301 madenci her yıl facianın gerçekleştiği gün olan 13 Mayıs’ta Soma’da ve ülkenin pek çok yerinde anılmaya devam ediyor.

YARGILAMA SÜRECİ

Facianın ardından başlayan yargılama süreci pek çok skandallarla geçti. 11 Temmuz 2018 tarihinde sonuçlanan davada, 51 sanıktan 37’si hakkında beraat kararı verildi. Beraat edenler arasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin faciadan altı ay öncesine kadar yönetim kurulu başkanı olan Alp Gürkan da vardı.

Alp Gürkan’ın oğlu Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a “basit taksirle insan öldürme” suçundan 15 yıl, şirketin genel müdürü Ramazan Doğru ile genel müdür yardımcısı İsmail Adalı’ya “bilinçli taksirle insan öldürme” suçundan 22 yıl 6 ay ve aynı suçtan işletme müdürü Akın Çelik’e 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Can Gürkan, Nisan 2019’da tahliye edildi.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Eylül 2020’de Can Gürkan hakkında “basit taksirle insan öldürme”, Ramazan Doğru, İsmail Adalı, Akın Çelik hakkında ise “bilinçli taksirle insan öldürme” ilişkin hüküm kurulmasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Bu karardan üç ay sonra Yargıtay 12. Ceza Dairesi heyetindeki beş üyenin üçü değiştirildi. Değişen heyete, eski Adalet Bakanı Kenan İpek, eski Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Mustafa Yapıcı ve eski HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu getirildi. Yeni heyet, 10 gün içerisinde sanıkların suçunu “olası kastla öldürme” suçundan “bilinçli taksirle öldürme” yönünde değiştirdi.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından dava yeniden görülmeye başlandı. Nisan 2021’de yeniden görülmeye başlanan davada Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, Haziran 2021’de Yargıtay kararına uyulmasına, sanık Can Gürkan’a “bilinçli taksirle insan öldürme” ve “yaralama suçu”ndan 20 yıl hapis cezası verdi. Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç beraat etti, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu 12 yıl 6 ay hapis cezalarına çarptırıldı.

Yargılama sürecinde şu an hiçbir sanık tutuklu değil. Aileler tutuklu sanık olmaması sebebiyle durumdan şikayetçi.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Benzer Haberler
Emek

Sendikal hakları için direnen Pressan işçilerinden İstanbul Çalışma İl Bölge Müdürlüğü önünde eylem

Emek

TİSK: Asgari ücretle ilgili olası değerlendirmeye olumlu bakacağız

Emek

İzmir'deki Efe Rakı fabrikasında sendikalaşan 24 işçi işten atıldı

Emek

Çalışma Bakanı Bilgin: Kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde ilave zam yapacağız