Güncel

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun aldığı 3 cezayı onadı

Yargıtay, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında kararını verdi. Kaftancıoğlu’nun 3 davadan aldığı cezaları onayan Yargıtay, 2 davayı ise düşürdü. Kaftancıoğlu’na siyasi yasak uygulanmasına karar verildi.

Yargıtay, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında kararını açıkladı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı. Hapis cezasının yanı sıra Kaftancıoğlu’na siyasi yasak kararı uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak 6 Eylül 2019’da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Daire, Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak”tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu’na, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

Kaftancıoğlu’na, “PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis ile “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan verilen 2 yıl 8 hapis cezaları ise daire tarafından bozuldu.

Kaftancıoğlu’nun, sosyal medya paylaşımı ve bir televizyon kanalındaki konuşmaları nedeniyle “PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırıldığı anımsatılan kararda, bu eylemlerin söz konusu suçun unsurlarını oluşturmadığı ifade edildi.

Kararda, “Terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için terör örgütü ile ilgili bir öğretinin, düşüncenin veya inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması amacıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir” denildi.

“Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçu bakımından ise kararda, Kaftancıoğlu’nun sosyal medyadaki paylaşımlarının bütününün incelendiğinde atılı suçun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

SİYASİ YASAK

Gazeteci İsmail Saymaz, Canan Kaftancıoğlu’na 4 yıl 11 aylık cezanın ardından siyasi yasak uygulanmasına da karar verildiğini açıkladı.

KAFTANCIOĞLU’NDAN İLK AÇIKLAMA

Kaftancıoğlu, Yargıtay’ın kararı ardından ilk açıklamasını kişisel Twitter hesabından paylaştığı video ile yaptı. Kaftancıoğlu videoda, “Biz iktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar, bu ülkede sadece Canan Kaftancıoğlu için değil 84 milyon için hukuku yeniden sağlayıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz. Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin. İktidardaki kötülüğü bizler umudu örgütleyerek göndereceğiz. İşte o zaman bu ülkede gerçek adalet, gerçek hukuk tesis edilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İSTANBUL ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay’ın kararı onamasının ardından sosyal medya hesabından tüm CHP’li milletvekillerine çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul İl Başkanlığı binamıza doğru yola çıkın” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun çağrısının ardından CHP İstanbul İl Sekreteri Oğuz Kemal Yakar’dan ve CHP Gençlik Kolları’ndan saat 18.00’da CHP İstanbul İl Başkanlığı önüne çağrılar yapıldı.

İMAMOĞLU: BAŞKANIMIZIN YANINDAYIM

Kaftancıoğlu’na yönelik siyasi yasak kararına İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da destek açıklaması yaptı. İmamoğlu, yaptığı paylaşımda “Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’daki değişimi birlikte adımladığımız yol arkadaşımdır. Başkanımızın yanındayım. Destek için yanına gidiyorum” ifadelerini kullandı.

DİĞER PARTİLERDEN DESTEK

Kaftancıoğlu hakkında çıkan siyasi yasak kararına 6’lı masa partilerinden de destek geldi. İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Türkiye’de siyaset yasaklarla, sindirmeyle değil; ifade özgürlüğü ve tartışma kültürüyle gelişebilir. Devletin adalet mekanizması, siyasetin üzerinde bir tehdit ve cezalandırma aracı haline getiriliyor. Bu duruma karşı Mevkidaşım Canan Kaftancıoğlu’nun yanındayım.” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Serkan Özcan da “Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen siyaset yasağını da içeren hüküm demokrasimize vurulmuş açık bir darbedir” ifadelerini içeren bir paylaşım yaptı.

Deva Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da, “Demokratik siyaseti susturmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Sayın Canan Kaftancıoğlu’na verilen haksız cezaya karşı demokratik siyaseti savunacağız. Az kaldı, bu zorbalıklara son verecek, hukuk devletini tesis edeceğiz.” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da karara tepki göstererek, “Adalet mekanizmasını muhalefeti susturmak için kullananlar da, buradan siyasi bir kazanç devşireceğini zannetmesin!” dedi.

Meral Akşener de Canan Kaftancıoğlu’nun Yargutay tarafından onanan cezasına ilişkin açıklama yaparak, “O sandık gelecek, bu vesayet bitecek.” dedi.

(Fotoğraf: ANKA)

Benzer Haberler
Güncel

CHP'li Özgür Karabat: Yeni bir döviz şoku yakın

Güncel

Cumartesi Anneleri: Tüm baskı ve engellemelere karşı hakikat ve adalet talebimizde ısrar ediyoruz

Güncel

Ek gösterge düzenlemesi ve öğrenci affını da içeren "torba" kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Güncel

KYK yurtlarına yüzde 80 zam yapıldı