Emek

Çay üreticileri Hopa ve Of’tan Rize’deki Çaykur Genel Müdürlüğü’ne yürüyüşe başladı

Hasat dönemi öncesinde bir araya gelen Doğu Karadenizli Çay üreticileri, yaşadıkları sorunlara ilişkin 7 madde açıklamış, 1 ay süren bir imza kampanyası gerçekleştirmişti. Bugün üreticiler, topladıkları imzaları Rize’deki Çaykur Genel Müdürlüğü’ne yürümek üzere Hopa ve Of’tan yola çıktı.

Çay üreticileri yaş çay taban fiyatının 9 TL olmasını ve üreticinin desteklenerek özel sektöre mahkum edilmemesini istiyor.

Artvin’in Borçka, Hopa ve Kemalpaşa ilçeleri, Rize’nin merkez ve Fındıklı, Pazar, Hemşin, İkizdere ilçeleri, Trabzon’un Of ilçesi ve Giresun’dan çay üreticilerinin katıldığı Çay Üreticileri Meclisi Çalışması bölge çapında ses getirmiş, Rize Valiliği de imzaların teslim edileceği gün olan 12 Mayıs’ta kentte eylem yasağı ilan etmişti.

Sendika.org’daki habere göre çay üreticileri bu yasağa rağmen ilk yürüyüş kolu olan Kemalpaşa’dan Hopa’ya doğru hareket etti. Çay üreticileri Hopa ve Of’ta basın açıklaması yaparak taleplerini sıraladıktan ve Rize Valiliği’nin yasak kararını protesto ettikten sonra yürüyüşe geçti.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde kampanya yürütücülerinden Şenol Terzioğlu’nun imza toplarken gözaltına alındığı öğrenildi.

“ALIN TERİMİZİ İSTİYORUZ”

“Biz çay üreticilerinin önünde iki tercih var: Ya toprağımıza, geleceğimize sahip çıkacağız ya da tüccarların insafında bir gelecek süreceğiz. Tercihimiz de kaderimiz de ortaktır. Sadaka değil alın terimizi istiyoruz” diyen çay üreticiler, şu maddeleri sıraladı:

-Yaş çay taban fiyatı uygulanmalıdır. Yaş çay taban fiyatı 9 TL, organik yaş çay fiyatı konvansiyonel yaş çayın iki katı olmalıdır.
-Çay gübre fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı üretici enflasyon oranında sübvanse edilmelidir.
-Çay üreticisi özel sektör karşısında korunarak taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklanmalıdır.
-Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne hazırlatılan, özel sektörü koruyan ve üreticiden saklanan yaş çay yasa tasarısı geri çekilerek üreticilerle yeniden hazırlanmalıdır.
-Çayda kota ve kontenjan uygulamaları kaldırılmalıdır.
-Mevsimlik işçiler kadroya alınmalıdır.
-Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır.

Fotoğraf: Sendika.org

Benzer Haberler
Emek

Sendikal hakları için direnen Pressan işçilerinden İstanbul Çalışma İl Bölge Müdürlüğü önünde eylem

Emek

TİSK: Asgari ücretle ilgili olası değerlendirmeye olumlu bakacağız

Emek

İzmir'deki Efe Rakı fabrikasında sendikalaşan 24 işçi işten atıldı

Emek

Çalışma Bakanı Bilgin: Kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde ilave zam yapacağız