Ekoloji

Ali ve Aysin Büyüknohutçu çifti mezarları başında anıldı

Antalya’da öldürülen çevre savunucuları Ali ve Aysin Büyüknohutçu çifti mezarları başında anıldı. 

Türkiye’nin dört bir yanından Antalya’ya gelen çevre ve ekoloji örgütleri, öldürülen çevre savunucuları Ali ve Aysin Büyüknohutçu çiftini mezarları başında andı.

Büyüknohutçu çifti, Finike’de yapılmak istenilen mermer ocağına karşı mücadele ediyordu. 2017 yılında gerçekleşen cinayetin ardından Büyüknohutçu ailesi, tehdit edildikleri nedeniyle konuşamadıklarını söylemişti.

Ülkenin dört bir yanından gelen çevre örgütleri Büyüknohutçu çiftinin mezarı başına geldi ve bir basın açıklaması okudu. 

Açıklamada “Ölümlerinin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen organize bir cinayet olduğu apaçık belli olan bu olayın azmettiricileri yargılanmadı. Cinayetin ardından tutuklanan Ali Yamuç, Büyüknohutçu çiftini para için öldürdüğünü söyledi.” denildi.

Delillere rağmen etkin bir soruşturma yürütülmediği kaydedilen açıklamada katil Ali Yamuç’un şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği ve dosyanın tamamen kapatıldığı da ifade edildi.

Dosyanın bir türlü ilerlemediğini ve dosyanın okunmadığını dile getiren avukat Tuncay Koç, “Dosya yargıtay aşamasında. Mahkemenin, azmettiriciler hakkında suç duyurusu yapmasına rağmen Finike Savcılığı hiçbir araştırma yapmadı” dedi.

Son olarak söz alan Aysin-Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun kızları Şerife Büyüknohutçu, “Ölüme sebebiyet veren, bunu hak olarak gören insanlar, tetiği çekenler, bu cinayete yardım ve yataklık yapanlar için ‘yargılansınlar’ demiyorum ‘yargılanacaklar’ diyorum. Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun mücadelesi bitmedi” ifadelerini kullandı.

Mezarlıktaki anmanın ardından Aysin- Ali Ulvi çiftinin Finike İlçesi Kızılcık Yaylasında bulunan evinin önünde yapılacak olan anma için Finike’ye gidildi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen doğa dostları, rehberler, yaşam savunucuları, Munzur Çevre Derneği, İkizdere Çevre Derneği, Van Çevre Derneği, Doğanın Çocukları, Validebağ Gönüllüleri temsilcileri evin önündeki anmaya katıldı.

Fotoğraf: Hakan Tosun

Benzer Haberler
Ekoloji

Erzincan'da çevreye siyanür saçan altın madeninin faaliyeti durduruldu

Ekoloji

Siyanür borusu patlayan altın madenine 16 milyon TL'lik ceza

Ekoloji

İBB, Validebağ Korusu'na moloz döken AKP'li Üsküdar Belediyesi'ne ceza kesti

Ekoloji

Marmaris'teki orman yangını 4. gününde devam ediyor