EkolojiGüncel

Muğla’da çimento fabrikasına malzeme taşıyan kamyonları yurttaşlar durdurdu: “Deştin Çayı özgür akacak”

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Deştin Mahallesi ile Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’nin ortak sınırında bulunan Tekağaç sırtı mevkiinde yapımına devam edilen Çimento Fabrikası’na bölge halkının tepkisi sürüyor. 13 Nisan tarihinden beri Deştin mahallesinde çadır nöbetinde olan köylüler yolları kapatarak, Adoçim Çimento Fabrikasına malzeme taşıyan hafriyat kamyonlarının geçmesine izin vermedi.

“Deştin Çayı özgür akacak” diyen yurttaşlar fabrika yapımına karşı çıkarken, alanda bulunan yurttaş da, “Domatesimizi biberimizi zor kurtarıyoruz. Çimento fabrikası yapılırsa biz buradan göçelim. Buraları beton firmasına bırakalım. Burada ya öleceğiz ya öleceğiz” diye konuştu.

Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporunun (ÇED) iptali için hukuki sürecin başlatıldığını söyleyen CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, şunları söyledi:

“Şirket yetkililerine söyledik. Hukuki süreç devam edene kadar, mahkeme bilirkişi raporları alınana kadar, burada herhangi bir çalışma yapılmamasını bölge halkı adına talep ediyoruz. Bu fabrikanın su talebi var. Bu suyu nereden bulacaklar. ÇED raporunda birçok eksiklik var. Ruhsatla ilgili de bir çok sorun var. Yargı süzgecinden geçmesi gerekiyor”

Benzer Haberler
Güncel

CHP'li Özgür Karabat: Yeni bir döviz şoku yakın

Güncel

Cumartesi Anneleri: Tüm baskı ve engellemelere karşı hakikat ve adalet talebimizde ısrar ediyoruz

Güncel

Ek gösterge düzenlemesi ve öğrenci affını da içeren "torba" kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Güncel

KYK yurtlarına yüzde 80 zam yapıldı