Özel Haber

Semt Pazarı değil, kuyumcu dükkanı: Marul 30, Fasulye 50, Biber 40 TL

Özge Doğan
Yol TV Muhabiri

Vatandaşın ucuz diye tercih ettiği semt pazarları artık cep yakıyor. Pazarlarda kiloyla  alışveriş dönemi sona ererken artık taneyle alışveriş dönemi yaygınlaştı. Tezgahlardaki etiketler ise kuyumcu dükkanları ile yarışmaya başladı. Yol TV, Cuma günleri İstanbul’un Fatih ilçesinde kurulan Fındıkzade semt pazarında hem fiyatları görüntüledi, hem de vatandaşın fiyatlarla ilgili yorumlarını dinledi.

GÖBEK MARULUN TANESİ 30 TL

Vatandaşın alamamaktan, pazarcının da satamamaktan dert yandığı semt pazarlarında pek çok sebze ve meyvenin fiyatı dudak uçuklatıyor. Fındıkzade Pazarı’nda bazı sebzelerin ortalama fiyatları şöyle; Göbek marul 30 TL, kıvırcık marul 30 TL, domates 25 TL, salatalık 15 TL, patlıcan 35 TL, kabak 15 TL, pırasa 8 TL, ıspanak 6 TL, karnabahar (tanesi) 20 TL, brokoli 15 TL, lahana 25 TL, ayşe kadın fasulye 50 TL, dolmalık-kapya ve yeşil biber ise 40 TL.

(Röportaj 8 Nisan 2022 Cuma günü çekilmiştir. Takipçilerimiz fiyatların güncelliğini buna göre değerlendirebilir.)

SEMT PAZARLARI KUYUMCU DÜKKANI GİBİ

Geçtiğimiz hafta 20 liralık fiyatıyla gündem olan göbek marul bu hafta yeni bir rekorla 30 TL’den satıldı. “Kimse almıyor ama yine de tezgahımıza koyuyoruz” diyen pazarcılar kendileri de marulu 26,5 liraya aldıklarını ifade etti. En az 100-200 lira harcayan vatandaşların hemen hepsi aynı şaşkınlıkla mikrofonumuza benzer röportajı verdi; “Hiçbir şey almadık ki…” Kimi vatandaşlar pazarı kuyumcu dükkanına benzetirken, kimi vatandaşlar da sadece tezgahları izlediklerini, hiçbir şey alamadan evlerine döndüklerini anlattı.

KARPUZUN TAMAMINI ALABİLEN YOK!

Özellikle çocuklu ailelerin uğradığı meyve tezgahları da sebze fiyatlarıyla yarışıyor. Muz 25 TL, çilek 25 TL, elma 8,5 TL, portakal-mandalina ise kilosu 10 TL’den satılıyor. Yatalak annesine karpuz aldığını söyleyen emekli bir vatandaş, 8 dilim halinde satılan karpuzun bir dilimini ikiye böldürdüğünü, yani 16’da 1 karpuz satın aldığını anlattı. Aynı emekli vatandaş “Kız istemeye artık çiçek yerine karpuz, karnabaharla gidilecek” diyerek fiyatları tiye aldı.

“TEK PATLICAN, TEK KABAK, TEK ADAM…”

Kiloyla alışverişin yavaş yavaş tarihe karıştığı pazarlarda artık taneyle satışlar yaygınlaşıyor. Tezgahtan atılan lahanaları pazar çantasına koyarak pazardan ayrılan yaşlı bir vatandaş “Tek patlıcan, tek kabak, tek adam” sözleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin “Tek bayrak, tek vatan…” söylemine de göndermede bulundu.. Mikrofon uzattığımız yurttaşların hemen hepsi pahalılıktan hükümeti sorumlu tutuyor. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki büyük. Asgari ücretli bir vatandaş Erdoğan’ı ekranda gördüğünde televizyonu kapattığını anlatırken, bir başka vatandaş Erdoğan’ın “Aynı gemideyiz” sözlerine “Sen bizimle aynı gemide değilsin” diyerek yanıt verdi.

Röportajın tamamını izlemek için;

Benzer Haberler
EmekÖzel Haber

Trendyol kuryesi anlattı: Direnişten bugüne ne değişti?

GüncelÖzel Haber

Altay tankının hazin öyküsü

Özel Haber

Pendik’te akran zorbalığına maruz bırakılan yeğeni için okul ile görüşmeye giden 2 kadın okul çalışanı tarafından yumruklu saldırıya uğradı

AleviÖzel Haber

Aleviler demokrasi ve laiklik için buluşuyor