Emek

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Asgari ücret enflasyona karşı her ay yeniden belirlenmeli

TİP Lideri Erkan Baş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında artan enflasyon karşısında eriyen asgari ücrete dikkat çekti.Baş, “Asgari ücret artan enflasyona karşı her ay yeniden belirlenmelidir” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin ikiye bölündüğünü, bir tarafta tek maaş ile meyveyi, sebzeyi teker teker almak zorunda kalanların, markete, pazara gidemeyenlerin, diğer tarafta bazen 4-5 maaş alanların yer aldığını ifade etti.

Asgari ücretle yaşanamaz hale gelindiğini belirten Baş, “İktidarın büyük bir marifet gibi sunduğu asgari ücret artışının hiçbir işe yaramadığı görüldü. Artık asgari ücretle yaşanamaz hale gelindiği açıktır. Yapılması gereken, hedef enflasyonun aşıldığı her an, asgari ücretin yeniden belirlenmesi olacaktır. Hemen asgari ücrete en az yüzde 23 zam yapılması gerekiyor. Asgari ücret artan enflasyona karşı her ay yeniden belirlenmelidir.” dedi.

Baş, asgari ücretle çalışan bir kişinin, günün 12, 14, bazen 16 saatini çalışarak geçirdiğini, gittiği pazar tezgahına, market raflarına uzaktan bakmak zorunda kaldığını vurguladı.

PATRONLAR KRİZDE ZENGİNLEŞİYOR

Bazı patronların ekonomik krize rağmen her geçen yıl zenginleşmeye devam ettiğini ifade eden Baş, “Niye bu krizin faturasını sadece memleketin emekçileri, yoksulları, emeklileri, işsizleri ödemek zorunda kalıyor? Biraz da patronlar ödesinler faturayı.” dedi.

Benzer Haberler
Emek

Ankara'da MEB önünde basın açıklaması yapmak isteyen özel sektör öğretmenlerine polis müdahalesi

Emek

Silivri'de inşaatta çalıştırılan 15 yaşındaki Ali Koç hayatını kaybetti

Emek

Akkuyu Nükleer Santrali'nde düşük zamları kabul etmeyen yaklaşık 500 işçi işten çıkarıldı

Emek

Yasin Demirdağ'ın ölü bedenine emniyet kemeri takılmasına müdahale eden 35 işçi işten çıkarıldı