Güncel

Eskişehir’de “Geçinemiyoruz” eylemine katılan 100 kişi hakkında soruşturma

Eskişehir’de 12 Şubat’ta yapılan “Zamlar geri alınsın” protestosuna katılan 100 kişi hakkında soruşturma açıldı.

ANKA’daki habere göre, hakkında soruşturma açılanlardan Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Emre Genç, suçlamaları kabul etmediklerini ifade ederek, anayasal haklarını kullandıklarını belirtti.

Genç, “Biz geçen hafta soruşturma açıldığını öğrendik. Dün de emniyetten aradılar ve ifadeye çağırdılar. CHP’den yaklaşık 12 kişi hakkında soruşturma açıldı. Zamları protesto etmek suç mu? Bizler anayasal hakkımızı kullanarak, zamları protesto etmek için oradaydık” dedi.

Genç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açıklama yapılacak yere kadar yürümek istedik. Ancak polisin engeliyle karşılaştık. Tamamen tek bir amacımız vardı; zamların protesto edilmesi. Her yerde ufak, tefek sıkıntılar yaşanıyor ama orada polisin sert müdahalesiyle karşılaştık. Bir taşkınlık yapılmadı, herkes yanında getirdiği faturayı yakarak, zamları protesto etti. Aslında biz, sizlerin de ödeyemediği faturalar için oradaydık.

Ben orada bizi engelleyen polislere de ‘Sen evine gelen zamlı faturalardan şikayetçi değil misin?’ diye sordum. Herkes zamlardan ve gelen yüksek faturalardan şikayetçi. Birilerinin ses çıkartması gerekiyordu. Eskişehir’den bu ses çıktı. Ama diğer illerde olmayan bir durumla karşılaşıldı. Tek gerekçeleri de güvenlik. Eyleme katılanlar ne taşkınlık yaptı ne taş attı ne bir tarafı ateşe verdi. Bir olay da olmadı. Eylemde, milletvekillerimiz vali, emniyet müdürünü aramasına rağmen yürüyüş için izin çıkmadı.”

600 KİŞİ KATILMIŞTI

Eskişehir’de siyasi partilerin, demokratik kitle örgütleri ve vatandaşlar tarafından, 12 Şubat’ta zamlara tepki gösterilmiş, yapılan protesto esnasında arbede yaşanmış, kitlenin yürümesine izin verilmemişti.

Uzun süre yaşanan arbedenin ardından eyleme katılanlar, basın açıklamasının ardından, faturalarını yakarak eylemlerini sonlandırmıştı.

Fotoğraf: ANKA

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı