GüncelÖzel Haber

Altay tankının hazin öyküsü

Batuhan GÜNDOĞDU
Yol TV Editörü

Altay tankı ihalesini alan BMC, 2019’da açılışı yapılan Sakarya/Karasu’daki fabrikadan yatırımını çekme kararı aldı. Şirket, ilgililere devletin vermiş olduğu araziyi satabileceğini söylüyor, ayrıca yeni yatırım planları yapıyor. Tüm bunlardan geriye beton yığını haline gelmiş verimli bir arazi ve nereye gittiği belli olmayan milyarlarca lira para kaldı. 2021 yılında ilk teslimatı yapılması gereken Altay tankı ise halen ortalıkta yok.

Savunma Sanayii Başkanlığı, Altay tankının üretimi için 2018 yılında BMC ile anlaşmıştı. İhale uyarınca BMC’nin tank üretimini yapacağı Sakarya/Karasu’daki fabrikanın açılışı 2019 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hulusi Akar’ın konuşmalarında da özel sektörün “yerli ve millilik” açısından önemi özellikle vurgulanmış, Akar, “özel sektör ile çalışmak, milli bir gerekliliktir” demişti.

Fabrika tank üretimine 2020 yılında başlayacak, 2021 yılında ise ilk teslimatını yapacaktı. Ancak süreç, anlatıldığı gibi ilerlemedi.

Altay Tankı 2019’daki Uluslararası Sanayi Fuarı’nda sergilenmişti (Fotoğraf: Wikimedia Commons)

VERİMLİ ARAZİ BETON YIĞININA DÖNDÜ

Karasu’daki söz konusu verimli arazi BMC’ye tank üretimi yapması için 49 yıllığına devlet tarafından verildi. Şirket, 1,4 milyar civarındaki teşviklerden de yararlanarak tank fabrikası için 100 milyon liralık yatırım yaptı. Fabrika inşaatı için arazi beton yığınına döndü.

2021 yılına gelindiğinde, ilk tank teslimatının yapılması yerine patron değişikliği oldu. BMC’yi Katarlı ortaklarıyla 25 yıllığına satın alan Ethem Sancak ve Talip Öztürk şirketteki paylarını Tosyalı Holding’e devretti.

KİMİN ARAZİSİ SATILIYOR?

2022 yılının ilk aylarına gelindiğinde ise BMC’nin Sakarya/Karasu’daki araziye yatırım yapmaktan vazgeçtiği öğrenildi. Ayrıca şirket beton dökülmüş araziyi olduğu haliyle, yatırım yapmak isteyenlere satabileceğini de açıkladı.

Burada dikkat çeken şey, arazinin BMC’ye 49 yıllığına tank yapması için vermiş olması. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 2019 yılında yapılan açılışta “Orada yapılacak işler, fabrika arazisindeki her türlü taşınmazın, üretim, bakım ve onarımda kullanılan her türlü teçhizatın mülkiyeti devlet aittir ve öyle kalacaktır.” demişti.

Ancak BMC şirketi, devletin tank üretmesi için verdiği araziye yatırım yapmaktan vazgeçiyor ve ilgili yatırımcılara satabileceğini duyuruyor.

BMC VAZGEÇTİĞİ YATIRIMI NEREYE YAPACAK?

Gazeteci Barış Soydan, Halk TV’de çıkan “Altay tankına ne oldu?” başlıklı yazısında, BMC’den konuya ilişkin aldığı yazılı açıklamanın bir kısmını paylaşıyor:

“Önceki yönetim döneminde, endüstri bölgesi olduğu için bu yatırımın Karasu’da yapılması düşünülmüş ve harekete geçilmiş. Ancak biz yeniden bir değerlendirme yapıyoruz, lojistik açıdan bizim için doğru bir yer mi anlamaya çalışıyoruz. Çünkü üretim proseslerimiz sebebiyle otomotiv ve savunma sanayine daha yakın olmamız gerekiyor. Ankara, Bursa, Sakarya üçgeni otomotiv ve savunma sanayi için en doğru alanlardan biri. Bizim daha verimli bir iş çıkarmamız için otomotiv ve savunma sanayi kümelenmesine yakın bir konumda olmamız çok kritik. O yüzden bu yatırımı Karasu’da yapmak en fizibıl olan çözüm mü değerlendiriyoruz. Henüz yatırımda çok erken aşamada olduğumuz için böyle bir stratejik karar değişikliğine müsait bir konumdayız. Yatırımı lojistik açıdan en doğru bir yerde yapmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir.”

Tosyalı Holding 2020 yılında Yalova’da 500 dönümlük bir araziye yatırım yapacağını açıklamıştı. Karasu’dan vazgeçilmesi sonrasında yapılan bu açıklama ışığında yeni yatırım yeri olarak Yalova olabileceği konuşuluyor. 

YA ALTAY TANKI NE OLACAK?

Gelinen aşama; akıllarda pek çok önemli soruyu doğuruyor. BMC’ye verilmiş olan 1.4 milyar TL’lere varan devlet teşvikleri ne olacak? Karasu’daki beton dökülen verimli arazinin akıbeti ne olacak? BMC’nin “Ankara, Bursa, Sakarya” üçgeninde yapmayı planladığı yeni yatırım için devlet teşvikleri olacak mı?

Her şeyden öte 2021 yılında ilk teslimatı yapılması planlanan Altay tankı nerede, ne zaman, nasıl, kim tarafından üretilecek? Üretilecek mi? Tüm bu sorular yanıtlanmayı bekliyor. 

Haber fotoğrafı: AK Parti/Twitter

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı