Emek

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında ücretler eksik yattı, işçiler iş bıraktı

Akkuyu Nükleer Santralinde Aydıner adlı taşeron şirketine bağlı çalışan 1200 işçi, ücretli ve fazla mesaileri eksik yatırıldığı için iş bırakma eylemi yaptı.

Evrensel’deki habere göre 20 metre derinliğinde, neredeyse bir futbol sahası büyüklüğünde inşa edilen kuyunun inşaatında 600’ü gece, 600’ü gündüz çalışan işçiler, nükleer santral faaliyete geçtiğinde denizden alınarak kullanılacak soğutma suyu deposunun inşaatını yaptıklarını ifade etti.

Aralarında kaynakçı, kalıpçı, demirci, kalıp imalatı ve marangozluk yapan işçilerin yanı sıra pek çok inşaat işçisinin çalıştığı Aydıner taşeron şirketinde işçiler 5 bin 500 ila 6 bin 500 arası ücret aldıklarını söyledi. İşçiler, ücretlerin eksik yatırılması, kaynakçı, kalıpçı ve demircilerin fazla mesai ücretlerinin eksik hesaplanması nedeniyle iş bıraktı.

Bir yıla yakındır santral inşaatında çalışan bir işçi “Sabah 8’de işbaşı yapıp akşam 6’da bırakıyoruz. Bir saat yemek molasını çıkınca 9 saat yapıyor. Şirket bizi 9 saat çalıştırıp 8 saat parası ödüyor. O bir saati fazla mesaiye saymıyor” diyor. İşçi şunları anlattı: “Geçen hafta da mesai bitmesine rağmen işçileri fazla mesai yapacaksınız diyerek kuyunun inşaatından çıkarmadılar, güvenlikçiler çıkış merdivenini kapatıp çıkışları engellediler. Bazen normal mesai sonrası akşam 9’a kadar çalışıyoruz. Bunlar da eksik yatırılıyor. Kaynakçı, kalıpçı, demirciler 6 ila 6 bin 500 arasında maaş alıyorlar. Maaşı düşük yatan da var, fazla mesai ücreti eksik yatan da. O nedenle iş durdurduk.”

1200 işçinin çalıştığı taşeron şirkette 150-200 formen olduğunu söyleyen işçi, “Burada formenler var. Her işçi formenle anlaşıp işbaşı yapıyor. İşçiler formenlere bağlı olarak çalışıyor. Her işçi grubunun başında bir ustabaşı var. Formenler işi ustabaşına veriyor ve gelip gidip işin yapılıp yapılmadığını kontrol ediyorlar. Burada sadece iş durdurunca sizi dinliyorlar yoksa başka türlü kimse sizi duymaz” dedi.

Benzer Haberler
Emek

Ankara'da MEB önünde basın açıklaması yapmak isteyen özel sektör öğretmenlerine polis müdahalesi

Emek

Silivri'de inşaatta çalıştırılan 15 yaşındaki Ali Koç hayatını kaybetti

Emek

Akkuyu Nükleer Santrali'nde düşük zamları kabul etmeyen yaklaşık 500 işçi işten çıkarıldı

Emek

Yasin Demirdağ'ın ölü bedenine emniyet kemeri takılmasına müdahale eden 35 işçi işten çıkarıldı