AleviÖzel Haber

Aleviler demokrasi ve laiklik için buluşuyor

Mizgin Sünbül
Yol TV Editörü

Alevi kurumlarının çağrısıyla ‘Demokrasi ve Laiklik Buluşması’ 27 Şubat Pazar günü saat 15.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek. Mitingden önce AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat ve PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan ile konuştuk.

Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen 20’nci Milli Eğitim Şurası’nda 4-6 yaş arasındaki çocuklara zorunlu din dersi verilmesi tavsiye kararı çıkmıştı. Bu karara toplumun birçok kesiminden tepkiler gelirken Aleviler de bu konuda bir mücadele hattı başlattı. 

Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri, 4-6 yaş arasındaki çocuklara dayatılan zorunlu din dersine karşı bir imza kampanyası başlatmış, kampanyaya binlerce kişi ve kurumdan destek gelmişti. Şimdi ise altı Alevi kurumunun çağrısıyla meydanlara iniliyor.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun çağrısıyla başta İstanbul olmak üzere 30’un üzerinde ilde bu pazar günü yurttaşlar ‘demokrasi ve laiklik için’ buluşacak.

HÜSEYİN MAT: BU ZORUNLU DİN DERSİ DEĞİL LAİKLİK MESELESİ

“Alevilerin sorunları bu iktidarla beraber başlamadı” diyen AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Cumhuriyet tarihinin Aleviler için ciddi asimilasyon politikalarıyla geçtiğini, bu yüzden de şu an ki hükümetin Alevilere yönelik politikalarına şaşırmadıklarını söyledi.

Mat, son dönemde eğitimde ağır tahribatların yapılmaya başlandığını, bunun da dindar ve kindar nesil projesinin bir parçası olduğunu vurgulayarak “Bunun da yolu eğitimden geçiyor. Kendisine benzemeyen muhalif olan inanç ve etnik kimlikleri pasifize etmek, bastırmak üzerine politikalar üretiliyor. Zorunlu din derslerine itiraz sadece Alevilerin değil. Zorunlu din derslerinde sadece Alevi çocukları haksız muameleye maruz kalmıyor. Müslüman olmayan farklı inançlar var, inanmayanlar var, hatta müslüman olup bu uygulamadan rahatsız olanlar var.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN YÖNÜ KARANLIĞA DOĞRU DÖNECEK”

Pandemi sürecinde halkın sokağa çıkamamasını iktidarın kendi lehine çevirdiğini belirten Mat, bunu da kırmak istediklerini şu sözlerle ifade ediyor:

“Biz zorunlu din dersleri kalksın isterken ek dini dersler ekleyerek, dini eğitimi daha da kamulaştırarak, devlet okullarının çoğunu imam hatibe çevirerek, ciddi bir dini eğitim politikasına yöneldiler. Bu böyle devam ederse Türkiye’nin yönü oldukça karanlık bir tarafa dönecek. O açıdan zorunlu din dersleri sorunu Türkiye’nin gelecek sorunu, ülkenin demokratikleşme ve daha önemlisi laiklik meselesi. Laiklik ütopyasını çok ciddi şekilde tehdit eden bir eğitim süreci yaşanıyor.”

Bu mitingin Alevilerin çağrısıyla yapıldığını ancak ülkedeki demokratik kitle örgütlerinin, Alevi dostlarının, sivil toplum kuruluşlarının da katılacağını söyleyen Mat, “AKP’nin bütün baskılarına inat ülkenin demokrasi, barış, özgürlük  ve eşit koşullarda bir arada yaşamak isteyenlere birlikte yapacağımız miting Türkiye’nin yönünü karanlık Orta Doğu’ya değil çağdaş medeniyete yönelmesi konusunda bir eylemdir. Sadece zorunlu din dersleri meselesi değil türkiyenin demokratikleşmesi meselesidir.” dedi.

Bizim çağrımız sadece zorunlu din dersleri için değil; Türkiye’nin demokratikleşmesi adına kaygısı olan, geleceği adına kaygısı olan herkesin mitingimize katılmasını bekliyoruz.” diyen Mat, mitinge çağrı yaparak şunları kaydetti: 

“Türkiye’nin birinci yüzyılı bitti, ikinci yüzyılı başlıyor. Birinci yüzyıl cumhuriyetinde yaşadıklarımızı ikincisinde yaşamamak için, demokrasinin taşlarını örmek için önemli bir buluşma olduğunu düşünüyoruz. Sadece Aleviler ve onların talepleri değil, haksızlığa uğrayan herkesin, sözü olan katılacağı bir etkinlik olmasını bekliyoruz. Bu iktidarın kılcal damarlarına kadar hissedebileceği kadar sesimizi duyuracağımız buluşmalar çok önemli.”

GANİ KAPLAN: ZORUNLU DİN DERSİNE KARŞI OLAN HERKES ALANLARA ÇIKMALI

Milli Eğitim Şurası’nın tavsiye kararının aslında şura tarafından değil Diyanet tarafından verildiğini söyleyen PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan bu duruma sessiz kalamayacaklarını bu yüzden başta imza kampanyası ardından da birçok ilde miting ve buluşma kararı aldıklarını belirtti.

27’sinde başta İstanbul olmak üzere 30’un üzerinde il merkezinde buluşmalar gerçekleşeceğini ifade eden Kaplan, “Tüm Türkiye’de saat 15.00’te eş zamanlı olarak ortak açıklamalar yapacağız.” dedi.

Cemevlerine gelen fahiş elektrik fiyatlarına da değinen Kaplan, “Orada ibadethane ibaresi yazmadığı sürece faturaları ödemeyeceğiz. Konu 100 lira ya da 100 bin lira gelmesi değil ticarethane statüsünde olmasıdır.” dedi.

Devletin Alevilere yönelik bir çalıştay yapma duyumları aldıklarını belirten Kaplan, “İktidarın gideceği kesin. Giderken de Alevilere tutunabilir miyiz diye düşünebilirler ama mümkün değil. 20 yıldır Aleviler için hiçbir adım atılmazken bu seçim yatırımlarını samimi bulmuyoruz. Alevilerin tutumları nettir.” dedi.

Son olarak 27 Şubat’taki mitinge çağrı yapan Gani Kaplan sözlerini şöyle bitirdi:

“4-6 yaş arasında çocuğu olan, çocuklarımızın beyinlerinin yıkanmamasını isteyen, bırakın ana sınıfında ilkokulda zorunlu din derslerine komple karşı olan herkesi alanlara bekliyoruz. Ne kadar güçlü ses verilirse bunlara geri adım attırabiliriz.”

Benzer Haberler
Alevi

Tokat'ta Alevilerin yaşadığı köyün yolları yapılmıyor: "Yazın toz bulutu, kışın çamur deryası"

Alevi

Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler Kadıköy'de anıldı

Alevi

İzmir'de 3 kültür merkezi cemevine dönüştürüldü: "Lütuf değil en doğal hakkın teslim edilmesi"

Alevi

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, "Alevilere Eşit Yurttaşlık Kampanyası" kapsamında Çorum'da ziyaretlerde bulundu