Özel Haber

Burdur’da aylardır maaşlarını alamayan işçiler grevlerinin 5. gününde

Hilal Susuz
Yol TV Editörü

Burdur’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesindeki şantiyede çalışan İYİ-SEN üyesi işçiler Kasım ayından beri maaşlarını alamıyor. Başlattıkları grevin 3. gününde patronun şikayeti üzerine ifade vermek için karakola götürülen işçilerden Tanju Erken ve İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası(İYİ-SEN) Başkanı Hasan Kırlangıç ile konuştuk.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesindeki konut inşaatında çalışan işçi Tanju Erken’in anlattığına göre yüklenici firma Ceylan İnşaat ve taşeron firma AYM Mekanik arasında yaşanan anlaşmazlık yüzünden işçilere elden ödenen maaş aylardır ödenmiyor.

PATRON, MAAŞLARINI İSTEYEN İŞÇİLERİ ŞİKAYET ETTİ

Sendika Başkanı Kırlangıç, taşeron firmanın suçu yüklenici firmaya attığını yüklenici firmanın ise şantiyede çalışan 8 işçiyi ‘şirketi karaladıkları, işgal ettikleri’ gerekçesiyle savcılığa şikayet ettiğini söyledi.

Kırlangıç, greve çıktıkları için elektrik ve suları kesilen işçilerin patron tarafından şantiyeden attırma gibi tehdit edildiğini söyledi.

“ÇOCUĞUMU OKULA GÖNDEREMİYORUM”

Maaşını alamadığı için ekonomik olarak zor günler geçirdiğini söyleyen işçi Erken, “Cebimizde 1 kuruşumuz yok. Eve ekmek parası dahi gönderemiyoruz. Kömürü yiyeceği yok. Çocukları 2 aydır okula gönderemiyorum. Başka hiçbir gelirimiz yok. Bizler gurbetçi inşaat işçileriyiz ücretlerimizin ödenmesini istiyoruz.” dedi.

“PATRON TEHDİT EDİYOR”

İşlerin yüzde 95’inin tamamladıklarını ve maaşlarını istedikleri için yüklenici firma patronu tarafından tehdit edildiklerini belirten Erken, “Patron, ‘çıkın gidin benim verecek param yok’ diyor. Banyo yapamıyoruz her yeri kilitlediler. Elektriği kesmekle tehdit ediyorlar.” dedi.

Seslerini sosyal medyada duyurmaya çalışan işçiler grevlerine 5 gündür devam ediyor. Sendika tarafından yapılan paylaşımda patronun işçilere baskı yapmaya devam ettiği belirtildi.

Benzer Haberler
EmekÖzel Haber

Trendyol kuryesi anlattı: Direnişten bugüne ne değişti?

Özel Haber

Semt Pazarı değil, kuyumcu dükkanı: Marul 30, Fasulye 50, Biber 40 TL

GüncelÖzel Haber

Altay tankının hazin öyküsü

Özel Haber

Pendik’te akran zorbalığına maruz bırakılan yeğeni için okul ile görüşmeye giden 2 kadın okul çalışanı tarafından yumruklu saldırıya uğradı