Emek

BİZ, Eskişehir’de “İşsizlik, yoksulluk, kriz yaratan ekonomik düzene karşı tek çare: İşçi-Emekçi Hükümeti” kampanya programını açıkladı

Birleşik İşçi Zemini’nin (BİZ), “İşsizlik, yoksulluk, kriz yaratan ekonomik düzene karşı tek çare: İşçi-Emekçi Hükümeti” başlıklı kampanya programı tüm hızıyla devam ediyor. İstanbul’da yapılan basın toplantısının ardından Eskişehir’de de program açıklandı, tüm işçi ve emekçilere BİZ çatısı altında sınıf mücadelesi çağrısı yapıldı.

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Kırmızı Gazete, İşçinin Kendi Partisi (İKEP) ve Emek ve Adalet Platformu’ndan oluşan BİZ, ekonomik krize karşı hazırladığı kampanya programını ilk olarak 12 Ocak’ta İstanbul Şişli’de yapılan basın toplantısında açıklamıştı.

Toplantının ardından “İşçi-Emekçi Hükümeti” çalışmaları, pek çok ilde hız kazanmaya başladı. İstanbul’da, Ankara’da, Eskişehir’de, İzmir’de afişleme ve bildiri çalışmalarıyla işçi ve emekçilere mücadele çağrısı yapıldı.

Bugün ise (31 Ocak) “İşsizlik, yoksulluk, kriz yaratan ekonomik düzene karşı tek çare: İşçi-Emekçi Hükümeti” başlıklı kampanya programı Eskişehir’de yapılan basın toplantısında açıklandı.

Yapılan açıklamada; dünyada ve ülkemizde sürekli olarak derinleşen ekonomik krize vurgu yapıldı.”Mevcut ekonomik işleyişi halkın yararı yönünde ancak işçi sınıfı hareketi ve meclislerin denetiminde bir işçi-emekçi hükümeti değiştirebilir. Demokrasi ve emekçi düşmanı tek adam rejimine son verebilir ve farklı biçimler altında da olsa anti-demokratik rejimin devam etmesine engel olabilir.” denilen açıklamada, kampanya programının maddeleri de yeniden sıralandı.

İŞSİZLİK, YOKSULLUK, KRİZ YARATAN DÜZENE KARŞI İŞÇİ-EMEKÇİ HÜKÜMETİ

12 madde altında açıklanan kampanya programı şu şekilde:

1. Ancak işçi sınıfı hareketi ve meclislerinin denetimindeki bir işçi-emekçi hükümeti, işsizlik, yoksulluk ve krizler yaratan mevcut ekonomik işleyişi halkın yararı yönünde değiştirebilir, demokrasi ve işçi sınıfı düşmanı tek adam rejimine son verebilir ve farklı biçimler altında da olsa anti-demokratik rejimlerin devamına engel olabilir.

2. İşçi emekçi hükümetinde işten çıkarmalar durdurulacak, geniş kamu yatırımları ve iş süresinin 6 saate indirilmesiyle tam istihdam sağlanacak.

3. Halkın kullanmadığı dış borçlar ödenmeyecek ve IMF ile görüşülmeyecek.

4. Büyük ölçekteki kar, rant, döviz mevduatı ve servetten artan oranlı vergi alınacak. Döviz mevduatı edinimi sınırlandırılacak.

5. Asgari ücret, daha sonrasında arttırılmak üzere belirli bir dönemle sınırlı işe başlama ücreti olacak, yoksulluk sınırının üstünde belirlenecek; güvencesiz, sigortasız, taşeron koşullarında çalışılmayacak.

6. Halka ısınma, ulaşım, iletişim, enerji, su gibi ihtiyaçların temel asgari düzeyi ücretsiz sağlanacak. Halkın temel ihtiyaçlar için kullandığı kredi ve kredi kartı borçları silinecek.

7. AKP’nin haksız ve usulsüz olarak verdiği müşteri garantili bütün ihaleler iptal edilecek.

8. Kritik sektörlerdeki kuruluşlar tazminatsız kamulaştırılacak ve dış ticaret bankasının bulunmasıyla birlikte, tek banka sistemine geçilecek.

9. Ücretlere halkın gözetiminde belirlenen enflasyon oranında her ay zam yapılacak ve toplu sözleşmelerle elde edilen zam bu seviyeye eklenecek.

10. Ucuzluğu sağlamak için temel ihtiyaçlara yönelik zamlar durdurulacak, bunlardaki vergiler kaldırılacak ve bunların üretimi demokratik-merkezi olarak planlanacak.

11. Kıtlık tehlikesine karşı, üretimi arttırmak üzere köylülerimiz desteklenecek ve tarımsal ürünlerin arz edilmesinde aracılar devreden çıkarılacak.

12. Büyümenin yarattığı kaynak, toplumsal ihtiyaçlara göre ve emek gelirlerini arttıracak yönde dağıtılacak.

Benzer Haberler
Emek

Sendikal hakları için direnen Pressan işçilerinden İstanbul Çalışma İl Bölge Müdürlüğü önünde eylem

Emek

TİSK: Asgari ücretle ilgili olası değerlendirmeye olumlu bakacağız

Emek

İzmir'deki Efe Rakı fabrikasında sendikalaşan 24 işçi işten atıldı

Emek

Çalışma Bakanı Bilgin: Kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde ilave zam yapacağız