Özel Haber

İkinci koronavirüs testi pozitif çıktı: HES’te risksiz görünüyor, rapor süresi uzatılmıyor

Çanakkale’de koronavirüse yakalanan bir kişi, 7. izolasyon gününde tekrar test yaptırdı ve testi yeniden pozitif çıktı. Ancak 2. test sonucu pozitif çıkmasına rağmen Hayat Eve Sığar uygulamasında “risksiz” olarak görünüyor. Ayrıca pozitif olmasına rağmen rapor süresi de uzatılmadı. Yani koronavirüs taşımaya devam eden bir kişi yasal olarak hem topluma karışabiliyor, hem de işe dönüp çalışabiliyor.

Türkiye’de 14 gün olan izolasyon süresi, geçen hafta alınan kararla 7 güne düşürüldü. Test sonucu beşinci gün sonunda negatife dönen kişiler de karantinasını o gün itibariyle sonlandırabiliyor. Bakan Fahrettin Koca, “7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer.” demişti.

“7. GÜNDEN SONRA TEST YOK, İŞ BAŞI YAPABİLİRSİNİZ”

Yol TV’ye ulaşan bir vatandaş, ertesi gün işe başlayacağı için 7. günde önlem amaçlı test yaptırmaya gittiğini ancak Çanakkale Devlet Hastanesi’nde kendisine test yapılmadığını söyledi. Hastanedeki doktorlardan “7. günden sonra test yok, iş başı yapabilirsiniz” yanıtı aldı. Bunun üzerine Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi’ne gitti ve test sonucu pozitif çıktı. Ancak test sonucu pozitif olmasına rağmen HES uygulamasında “Risksizdir” olarak görünüyor. Testi pozitif çıktığı için raporunu uzatmak istese de filyasyon ekibinden “8. gün işbaşı yapabilirsiniz. Tekrar rapor girişi olmuyor” yanıtı aldı. Kalabalık bir ortamda çalıştığını belirten vatandaş, iş arkadaşlarını tehlikeye atmamak adına yıllık izin hakkını kullanarak kendi inisiyatifiyle izolasyona bir süre daha devam edeceğini belirtti.

Bülent Ertuğrul – Klimik YK Üyesi

PROF. DR. ERTUĞRUL: HATALI BİR UYGULAMA

Ortaya çıkan bu durumu Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (Klimik) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ile değerlendirdik. Ertuğrul, ikinci testi pozitif çıkan vakaların izolasyon sürelerinin uzatılmamasını ‘hatalı’ bir uygulama olarak değerlendirdi. ABD’de geçtiğimiz Aralık ayında izolasyon süresinin 10 günden 5 güne düşürüldüğünü hatırlatan Ertuğrul, burada temel amacın işgücü kaybını engellemeye çalışmak olduğunu belirtti. ABD’deki uygulamanın esas alınarak Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de izolasyon süresinin 7 güne düşürüldüğünü söyledi.

Peki testi pozitif çıkan kişilerin topluma karışması nasıl bir sonuç yaratacak? Bülent Ertuğrul’a göre salgın akışına bırakılmış durumda.

“BULAŞA İZİN VERİR GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU”

Prof. Dr. Ertuğrul şöyle diyor, “Artık büyük oranda hükümetler veya yöneticiler, ‘Bugüne kadar bu kadar uğraştık. Aşı olun aşı olun dedik. Olmuyorlarsa da artık bundan sonra onların sorumluluğu’ dediler ve sanki bulaşa izin verir gibi bir durum söz konusu.”

Prof. Dr. Ertuğrul’a göre izolasyon süresinin sonunda PCR testi yapılmalı ve test pozitif çıktığı durumda izolasyon süresi uzatılmalı. “Uzatılmıyorsa hastalık daha da artacak. Nereye gittiğini de bilemeyeceğiz.” Diyor.

PCR testinin bundan böyle yalnızca semptom gösteren kişilere yapılmasını da yorumlayan Ertuğrul, “Bu da yanlış. Daha önce fiili olarak yapılıyordu. Şimdi bunu genelgeyle yasal hale getirmiş oldular.” dedi. Neden böyle bir uygulamaya geçildiği sorusuna, “Test sayısı yetmeyeceği için” yanıtını verdi.

Benzer Haberler
EmekÖzel Haber

Trendyol kuryesi anlattı: Direnişten bugüne ne değişti?

Özel Haber

Semt Pazarı değil, kuyumcu dükkanı: Marul 30, Fasulye 50, Biber 40 TL

GüncelÖzel Haber

Altay tankının hazin öyküsü

Özel Haber

Pendik’te akran zorbalığına maruz bırakılan yeğeni için okul ile görüşmeye giden 2 kadın okul çalışanı tarafından yumruklu saldırıya uğradı