Güncel

Erdoğan’ın hedef aldığı TTB’den açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Turkovac aşısı açıklamalarıyla ilgili hedef gösterilen TTB, “Bilimin gerçeklerini ifade etmeye ve gerçekleri söylemeye devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan’ın Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) hedef alarak, “Şimdi bir de Tabipler Birliği var. Erciyes Üniversitesi büyük bir kadro ile TURKOVAC’ı üretiyor, adamlar diyor ki ‘böyle bir şey yok’ diyor. Siz ne sahtekarsınız?” sözlerine TTB’den yanıt geldi.

TTB AŞI ÇALIŞMALARINI HER ZAMAN DESTEKLEMİŞTİR

Açıklamada, TTB’nin tüm canlılar için aşı çalışmalarını bir değer olarak gördüğünü ve her zaman desteklediği belirtilerek “TTB bu tutumunu COVID-19 pandemisinde de korumuş, ‘Aşılar tüm canlıların ortak değeridir’ açıklamasında da bir kez daha vurgulamıştır. TTB pandemiden çıkışın da tüm canlıların nitelikli, ücretsiz, erişilebilir bir aşı ve hızlı bir aşılama programından geçtiğini de defalarca belirtmiştir. Aşının COVID-19 pandemisindeki mevcut durumda tüm insanlık için en önemli araç olduğunu belirterek aşı çalışmalarını desteklemeyi toplumsal ve bilimsel bir sorumluluk olarak görmüştür. TTB bu tutumu nedeniyle bilimsellik ve toplum sağlığı gibi kaygıları olmayan aşı karşıtlarının hedefi dahi olmuş; iktidar bu çevrelere sürekli sessiz kalmıştır” denildi.

“TTB HER UYARISINDA HAKLI ÇIKMAKTADIR”

Açıklamada, TTB’nin aynı bilimsel ve toplumsal sorumluluğu, pandemi sürecinin şeffaf veriler ışığında sağlığın tüm bileşenleriyle yürütülmesi gerektiğini söylerken de taşıdığının altı çizildi. Devamında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Tüm uyarılarımız toplum sağlığı içindir. Sağlık Bakanlığı ve toplum da görmüştür ki TTB her uyarısında haklı çıkmaktadır: Çünkü tek referansı bilimdir. TTB’nin kamuoyu araştırmalarında en güvenilir kurumlar arasında ilk sıralarda yer almasını sağlayan da bu tutumudur. COVID-19’a karşı olumlu etkisinin bulunmadığı anlaşılan hidroksiklorokin ilacının ısrarla dağıtılmaya devam edilmesine karşı uyarımız bu örneklerden yalnızca bir tanesidir. Pandemi döneminde de aynı bilimsel hassasiyeti korumamız ve bilimsel verileri toplum adına talep etmemiz hekimlik görevimizdir.”

“FAZ 3 ÇALIŞMALARI BİLİMSEL ORTAMLARDA DEĞERLENDİRİLMELİ”

TTB’nin Türkiye’deki aşı çalışmaları için de tutumunun tek önceliğinin bilim olduğu vurgusu yapılan açıklamada şöyle devam edildi:

“Aşıları incelememizdeki temel kaynağımızın menşei, üretildiği ülke ve kullanılan teknik değil; faz 3 ön verilerinin sonuç raporu ve yayımlanmış bilimsel değerlendirmeler olduğunu bundan bir yıl önce Sputnik V aşısı hakkında da belirtmiştik.

Daha önce yapmış olduğumuz açıklamamızı bir kez daha hatırlatmak isteriz:

‘Türkiye’de üretilen bir aşının sadece ülkemizde değil dünyada da pandemiyi kontrol altına alma ihtimali, sevinçle karşılayacağımız bir durumdur. Ancak bunu yapmak için henüz uluslararası bilimsel hakemli bir dergide yer almayan faz 3 çalışmalarının bilimsel ortamlarda değerlendirilmesi, ardından fazların sonuçları ve bilimsel verilerinin paylaşılması gerekmektedir. Tüm bu sürecin ardından acil kullanım onayı alınmalıdır.’

Yine ‘TTB’den Refik Saydam Hıfzıssıhha Kurumunun yeniden açılması çağrısı’ açıklamamızda da belirttiğimiz üzere ‘Pandemide yaşadığımız bu zorlukları bir daha yaşamamak için yabancı sermayeye bağımlı olmadan kendi aşımızı kendimiz üretebilmeliyiz.’

Ancak açıklamamızda da sorduğumuz soruyu bir kez daha iktidara soruyoruz: Zamanında aşıları üreten ve ürettiği aşıları dünyaya ulaştıran bir ülke iken ve bunda Hıfzıssıhha Enstitüsünün rolü de çok büyükken, Hıfzıssıhha Enstitüsü neden kapatılmıştır?”

“TÜM AŞI ÇALIŞMALARIYLA İLGİLİ VERİLERİ HIZLA KAMUOYUYLA PAYLAŞIN”

TTB’nin, aşı çalışmalarına ve buna emek veren tüm bilim insanlarına minnettar olduğu ifade edilen açıklamada şöyle devam edildi:

“Ancak iktidarın bu süreçteki tutumu ne yazık ki pandemideki tutumundan farksız ve şeffaflıktan uzaktır. İktidarın aşı konusunda da şeffaflıktan uzak bu tutumu ne yazık ki insanlarda ‘aşı tereddüdü’ oluşturmaktadır. Talebimiz çok açık ve nettir: İnsanların daha fazla aşı tereddüdü yaşamaması için tüm aşı çalışmaları ile ilgili verileri hızla kamuoyuyla paylaşın. Süreci tüm sağlık örgütleriyle birlikte yürütün; hızlı ve etkin bir aşılama programı oluşturun.” 

Benzer Haberler
Güncel

Mehmet Ali Çelebi'den silinen tweetlerine ilişkin 'ağabeyim yazmış' açıklaması

Güncel

Konya Barosu avukatları: AKP'li Meram Belediyesi kanuna aykırı hayvan toplama işlemi başlattı

Güncel

Erdoğan: Suriye'de güvenli bölgenin halkalarını yakında birleştireceğiz

EmekGüncel

İşçi Emekçi Birliği, Sunny işçilerine çağrı yaptı: Tüm bu saldırıları taban birliklerimizi oluşturarak, mücadeleci bir hatta ilerleyerek durdurabiliriz