EmekÖzel Haber

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde maaşlar 45 günde 1 yatıyor: Sağlık emekçileri borç içinde

Batuhan GÜNDOĞDU
Yol TV Editörü

Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçileri, imzaladıkları toplu iş sözleşmesinin uygulanmasını istiyor. Hastane yönetiminin maaşlarını 45 günde 1 yatırdığını söyleyen işçiler yalnızca maaşlarının zamanında ödenmesini ve her ay 15 günlük gecikme sebebiyle biriken alacaklarının ödenmesini bekliyor. Ancak aylardır yönetimden aldıkları yanıt belli: “Ödenek yok”

Akdeniz Üniversitesi’nde çalışan yaklaşık 1.800 sağlık emekçisi, her ay geç yatan maaşları ve ödenmeyen alacakları nedeniyle borç içinde. Hastanede çalışan bir sağlık emekçisi Yol TV’ye ulaşarak yaşadıklarını anlattı.

2019 yılında KHK ile hastane kadrosunda çalışmaya başlayan sağlık emekçilerinin toplu iş sözleşmeleri sürekli olarak geciktirilmişti. KHK ile kadroya alınan sağlıkçılar, 11 ay boyunca sözleşmesiz çalıştıklarını haber kanallarına duyurmuştu. Hastane yönetimi de ancak konu ülke medyasında gündem olduktan sonra toplu iş sözleşmesi imzalamıştı.

Şimdi ise aynı sağlık emekçileri, hastane yönetiminin imzalanan sözleşme şartlarına uymadığını söylüyor. Yol TV’ye konuşan sağlık emekçisi, almaları gereken aylık maaşların vergilerinin SGK’ya ‘ödendi’ olarak gösterildiğini, fakat paralarının 45 günde 1 yatması sebebiyle yaklaşık 1800 çalışanın her ay 15 günlük zarar ettiğini ifade ediyor. Her ay biriken 15 günlük alacakları da hastane yönetimi tarafından “ödenek olmadığı” gerekçe edilerek ödenmiyor.

Sağlık emekçisi yalnızca maaşlarının gecikmesiz olarak yatırılmasını, biriken alacaklarının da ödenmesini istediklerini belirtiyor.

“BÖYLE BİR HASTANENİN PARASININ OLMAMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Hastanede sağlık emekçileri, doktorlarla birlikte maaşlarını hastanenin döner sermayesinden alıyor. Yönetim, geç yatan maaşlarını ve ödenmeyen geçmiş maaşlarını isteyen sağlık emekçilerine “ödenek olmadığı”nı söyleyerek alacakları erteliyor.

Ancak konuştuğumuz sağlık emekçisi, hastanenin her zaman yoğun olduğunu ve “ödenek olmadığı halde” binanın yenileme ve bakım çalışmalarının hiç aksamadan devam ettiğini de aktarıyor. Şöyle diyor:

“Burası dünyaca ünlü bir hastane ve sürekli olarak vızır vızır çalışıyoruz. Binanın iç cephe, dış cephe her şeyi yaptırılıyor. Hocalarımızın maaşları on kuruş bile aksamadan zamanında yatırılıyor. Zaten böyle bir hastanenin parasının olmaması mümkün değil. Ama konu bize gelince diyorlar ki ‘ödenek yok!’ Fazla mesailerimizi de aynı gerekçeyle zorla, izin olarak veriyorlar.”

Maaş günleri değişse de kredi kartı taksitlerinin hep aynı gün geldiğini belirten emekçi, her geçen ay daha büyük bir borç yükü altında kaldıklarının da altını çizdi.

“YÖNETİMLE KÖTÜ OLMADIKÇA BİZLER DAHA ZOR BİR DURUMDA KALIYORUZ”

Akdeniz Ünv. Hastanesi’nde çalışan emekçi, hastanede örgütlü bulunan Sağlık-İş Sendikası’nın da kendileri için etkili bir mücadele yürütmediğini söylüyor. Sendikanın genel yaklaşımını “yönetimle daha kötü olmayalım, sizi daha zor durumda bırakmasın” olarak gördüklerini ifade ediyor. Ancak durumu şu sözlerle özetliyor:

“Sendika sürekli ‘yönetimle kötü olmayalım’ diyor ama yönetimle kötü olmadıkça bizler çok daha zor bir durumda kalıyoruz.”

Hastanede yaşanan başka olumsuzlukları da tarafımıza ileten sağlık emekçisi, “Sağlıkçılardan öte personel kesimine ciddi mobbing uygulanıyor. Biz sağlık personeli olarak, yönetim bizi nereye gönderirse göndersin zaten yaptığımız işi yapıyoruz. Ancak personel kesimindeki arkadaşlarımız yöneticilerin insafına kalmış durumda.” ifadelerini kullandı.

“YÖNETİMDE TANIDIĞI OLANLARA ‘PANDEMİ PARASI’ ÖDENİYOR”

Ayrıca yine konuştuğumuz sağlık emekçisinin anlattığına göre  “pandemi parası” adı altında yönetimde tanıdığı, akrabası olan hastane çalışanlarına para ödeniyor. Sağlık emekçisi durumu şöyle anlatıyor:

“Pandemi parası’ adı altında verilen para keşke gerçekten pandemiyle boğuşan kişilere verilse. Ama yok! Sekreterler veya hastayı hiç görmeyen kişiler bu paradan yararlanıyor. Biz kendimiz için bu parayı sorduğumuzda, ‘isminiz gelmedi, sizin de isminiz gelsin size de verelim’ diyorlar. Fakat ismimizin gelmesi için ne yapmamız gerektiğini, ne özelliğimizin olması gerektiğini anlayabilmiş değiliz. Hastayı gören, hastayla boğuşan birilerine bu parayı verseler bir şey demeyeceğim…”

Konuyu görüşmek için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yetkilileriyle görüşmek için 3 kez arama gerçekleştirdik. Fakat 3 aramamızda da sorularımızı yanıtlayabilecek bir yetkiliyle görüşemedik.

Fotoğraf: Akdeniz Üniversitesi/Twitter

Benzer Haberler
Emek

Sendikal hakları için direnen Pressan işçilerinden İstanbul Çalışma İl Bölge Müdürlüğü önünde eylem

Emek

TİSK: Asgari ücretle ilgili olası değerlendirmeye olumlu bakacağız

Emek

İzmir'deki Efe Rakı fabrikasında sendikalaşan 24 işçi işten atıldı

Emek

Çalışma Bakanı Bilgin: Kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde ilave zam yapacağız