Alevi

HDP’li Bülbül’den Maraş Katliamı’na ilişkin bakanlıklara soru önergesi

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Maraş Katliamı’na dair İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Bülbül, katliamda öldürülen Alevilerin mezarlarına erişilmesi için ne tür bir çalışma önerdiklerini sordu. 

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Maraş Katliamı’na ilişkin İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanının cevaplaması isteğiyle soru önergesi verdi.

Bülbül önergesinde 19–26 Aralık 1978 tarihleri arasında siyasal iktidarın desteğini ardına alan ülkücüler tarafından Alevilere yönelik 7 gün süren resmi rakamlara göre 120 insanın ölümüne, 200’den fazla evin yakılmasına ve 100’e yakın işyerinin tahrip edilmesine yol açan katliamın yıldönümünde, yakınları katledilen ailelerin mezarlarına ve cansız bedenlerine ulaşmak ve sorumluların cezalandırılmasına yönelik taleplerini dile getirdi.

“ULAŞILMAYAN CENAZELER İÇİN NE TÜR ÇALIŞMALAR YAPMAYI ÖNGÖRÜYORSUNUZ?”

Bülbül‘ün Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle yönlendirdiği sorular şöyle:

“1- Katliamın mağdurlarından olan ve cesedine ulaşılamayan Mahmut Unal, Hatice Yılmaz, Kâmil Un, Gülşen Un, Zekeriya Un, Yusuf Lakap, Hasan Öztaş, İmam Ergönül, Güllü Ergönül, Hüseyin Ergönül, Hacı Bektaş Bozkurt, Cemal Bayır, Ali Un, Fadime Boz, Yılmaz Boz, Ali Aslan, Zeynep Aydoğdu, Hatice Görür, Ercan Köse, Ali Yılmaz ve Hüseyin Yılmaz’ın mezarlarına erişilebilmesi için Bakanlığınız ne tür bir çalışma yapmayı öngörmektedir?

2- Nisan 1978’de Yörükselim Mahallesi’nde ETKO (Esir Türkleri Kurtarma Ordusu) adlı çeteci/katliamcı unsurlar tarafında taranan ve Gıjık Dede adlı Alevi dedesinin katledilmesine yol açan saldırının Maraş Katliamı’yla bağlantısı nedir?

3- Bir MİT yetkilisinin dönemin başbakanı Ecevit’e yazdığı ve Can Dündar ile Rıdvan Akar tarafında Ecevit’in arşivinde bulunarak kamuoyuna sunulan rapora göre Maraş Katliamı’nı düzenleyenler olarak MİT merkez yöneticisi Şahap Homriş, MİT Adana bölge yöneticisi Nazif Abanozoğlu, MHP Maraş Milletvekili Mehmet Yusuf Özbaş ve daha birçok isim geçmektedir. Bu isimler kimlerdir ve haklarında herhangi bir araştırma/soruşturma yapılmış mıdır? Eğer yapılmamışsa Bakanlığınız bu konu ile ilgili herhangi bir somut girişimde bulunacak mıdır?”

Benzer Haberler
Alevi

Erdoğan: Allahsız, Muhammedsiz, Alisiz Alevilik olmaz

Alevi

AABK'den "Madımak 2023" projesi için yurt dışındaki Alevilere ve sosyalistlere çağrı

Alevi

Alevi kurumlarından HDP Genel Merkezi'ne ziyaret

AleviGüncel

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe: Gülşen’i tutuklayanlar Alevilere yönelik saldırılar karşısında harekete geçmiyor