Özel Haber

Bakan Varank’ın öğrencilerin başarılarıyla övünmesi kısa sürdü: Ödüllü öğrenci Arda Mavi devletin destek vermediğini anlattı

Yol TV Editörü
Hilal Susuz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mecliste bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında gençlerin aldıkları ödüllerle övünerek destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Varank’ın bahsettiği ödüllü gençlerden Arda Mavi ise gerçeğin çok başka olduğunu, devletin hiçbir kurumundan destek görmediklerini açıkladı.

Lise döneminde bir bölge ve bir ulusal birincilik, iki bölge ikinciliği ve bir de uluslararası dördüncülük ödülü kazanan ve şu anda Arizona Üniversitesinde Bilgisayar Bilimi okuyan Arda Mavi, Bakan Varank’ın bahsettiğinin aksine Türkiye’de bilimle uğraşan öğrencilerin nasıl yalnız bırakıldığını anlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının 2022 bütçe görüşmeleri esnasında TBMM’de yurtiçi ve yurtdışındaki yarışmalarda gençlerin aldığı ödüllerle övünerek “Gençlere umutsuzluk aşılayanlara inat, destan yazan TEKNOFEST Kuşağı’nı alkışlamaya, onları desteklemeye devam edeceğiz.” demişti.

Bakan Varank’ın bu açıklamasına karşı sosyal medyada açıklama yapan Arda MAvi aslında durumun tam tersi olduğunu belirterek, “O ödül alan öğrenciler bizleriz işte! Hiçbir devlet kurumundan destek almadık, hala da alamıyoruz! Tamamen yalnız başımıza aldığımız ödüllerdir onlar, hala da yalnız başımızayız!” dedi.

Çeşitli yerlerden ödül aldığı halde Amerika’da kazandığı üniversiteye gidebilmek için Türkiye’de eğitim bursu arayışının ekonomik kriz nedeniyle olumsuz sonuçlandığını belirten Mavi, küçük desteklerle üniversitesine gidebildiğini fakat bu sefer Koronavirüs pandemisi sebebiyle Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldığını belirtti.

Arda Mavi

Bir yılın ardından yine devletin hiç bir kurumundan burs alamayıp, bireysel burs veren kişilerin destekleri ile Arizona Üniversitesine gittiğini ifade eden Mavi, bu sefer Türk Lirası’nın tarihi değer kaybından ötürü burs sorunu yaşamaya başladığını söyledi.

Bakan Varank’ın övünerek bahsettiği desteklerin aksine okuduğu okulun kendi kurallarını aşıp bursuna ekleme yaptığını ayrıca belirten Mavi, şu an havacılık departmanında çalışmasına rağmen burs sorunu, okulu bırakma ihtimali üzerine kaygı yaşadığını ifade etti.

“BAKANLIĞA BİR DAHA ULAŞAMADIK”

Öğrencilerin yurt içinde ve yurt dışında yaptıkları projelerde nasıl yalnız bırakıldığını Arda Mavi kendi başına verdiği mücadelesi ile anlattı.

Ödülle döndükleri bir yarışmanın ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına davet edilen Mavi şöyle anlatıyor:

“İstanbul’a davet edildik fakat Bakan Varank söylemek istediğimiz problemleri ve taleplerimizi e-mail atmamızı istedi fotoğraf ve video çekimleri yapıldı. Bakan tarafından bizlere destek olunacağı söylenmesine rağmen toplantı sonrası e-mailimize bir daha cevap gelmedi, bakanlığa ulaşamadık.”

Öğrencilerin yenilikçi projeleri ülkenin ekonomik koşullarına ve kaynak problemine takılıyor. Projelerini geliştirmek ve eğitimine iyi şekilde devam edebilmek için hiçbir destek alamadıklarını söyleyen Mavi, yarışmalardan ödül almanın bir sonuç olmadığını ifade etti. Türkiye’deki ekonomik durumun projelerin ticarileştirilmesini imkansız hale getirdiğini ifade eden Mavi aynı nedenden ötürü eğitim bursu almanın da imkansız olduğunu vurguladı.

TÜBİTAK BURSLARI BAHSEDİLDİĞİ GİBİ VERİLMİYOR

Bakan Varank’ın açıklamalarının aksini olduğunu söyleyen Arda Mavi’ye ise cevap TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’dan geldi.

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada Mavi’ye ilişkin, ”2205 Lisans Burs Programı’ndan yararlanamadığı iddia edilen öğrencimizin durumu değerlendirildiğinde:

  1. Herhangi bir üniversitenin örgün öğretim programlarına kayıt yaptırmadığı,
  2. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’na herhangi bir burs başvurusu yapmadığı, görülmüştür.” denildi.

Arda Mavi, TÜBİTAK burs programlarına belirlenen kurallardan ötürü öğrencilerin nasıl başvuramadığını ise şöyle anlatıyor:

“Türkiye’de aldığınız ulusal ödül, yurt dışındaki en başarılı üniversitelere gitmek isterseniz verilmiyor. Uluslararası yarışmalardan derece alırsanız da Dünya sıralamasında ilk 100’de olan üniversitelere gitmezseniz verilmiyor. Benim gittiğim üniversite TÜBİTAK’ın kabul ettiği listeye göre 124. sırada, bana da ödülüm verilmiyor. Türkiye’de ilk 500’de üniversitemiz olmadığını hatırlatarak bunun, iyi eğitim almak isterseniz ödülünüzü alamadığınız anlamına geldiğini belirtmek isterim.”

Hasan Mandal’ın övünerek paylaştığı burs miktarları ise TL’nin tarihi değer kaybı sebebiyle yurt dışında eğitim gören öğrencilerin yaşamlarını devam ettirebilecekleri düzeyde değil. TÜBİTAK’ın Arda Mavi hakkında ‘zaten başvurmadı’ dediği burs miktarı ise 1500 Türk Lirası. Yani devletin ödüllü öğrencilere verdiği burs bugünün döviz kuru ile 91 dolar.

Uluslararası yarışmalarda yabancı üniversiteler, yarışmaya katılan öğrencilere çeşitli burslar dağıtırken Türkiye’de ödüllü öğrenciler TÜBİTAK tarafından hızla yalanlanmaya çalışılıyor.

Öğrencilerin çok emek harcadığını fakat Türkiye’de bir karşılığa ulaşmadığını söyleyen Mavi, öğrencilerin bilim ve teknoloji konusunda motive edilmek yerine bu şekilde soğutulduğunu belirtti. Mavi ayrıca bu durumu sadece kendisinin yaşamadığını, kendisinden önce ve sonra ödül alan öğrencilerin de aynı süreçleri yaşadığını söyledi.

“DESTEK BULAMAYAN ÖĞRENCİ PROJESİNİ SONLANDIRIYOR”

Türkiye’de bilim, teknoloji ile uğraşmanın hiç olmadığını anlatan Mavi, öğrencilerin projeleri için çok emek harcadıklarını fakat destek bulamadıklarını belirtti.

Türkiye’de derece alan öğrenciler üniversite sınavında yarışmaya katılmayan öğrencilerin gerisinde kalabiliyor. Arda Mavi bu durumu “Yurt dışında öğrencilere pozitif etki ve burs sağlayan bu tür dereceler, Türkiye’de negatif etki ile sonuçlanmış oluyor.” şeklinde yorumluyor.

Arda Mavi son olarak Türkiye’de bilim, teknoloji ile uğraşan öğrenciler için devletin neler yapması gerektiğini kısaca şu şekilde anlatıyor:

“Ödül alan öğrencilerin projelerini geliştirebilmeleri ve yeni projeler yapabilmeleri için gerek maddi gerek danışmanlar sağlanarak çeşitli destekler sağlanmalıdır.”

Benzer Haberler
EmekÖzel Haber

Trendyol kuryesi anlattı: Direnişten bugüne ne değişti?

Özel Haber

Semt Pazarı değil, kuyumcu dükkanı: Marul 30, Fasulye 50, Biber 40 TL

GüncelÖzel Haber

Altay tankının hazin öyküsü

Özel Haber

Pendik’te akran zorbalığına maruz bırakılan yeğeni için okul ile görüşmeye giden 2 kadın okul çalışanı tarafından yumruklu saldırıya uğradı