Emek

AKP iktidarı döneminde en az 787 çalıştırılan çocuk hayatını kaybetti

İSİG Meclisi’nin açıkladığı rapora göre, AKP iktidarı döneminde en az 787 çalıştırılan çocuk hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı raporda, AKP iktidarı dönemimde en az 787 çalıştırılan çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

Raporda, Türkiye’de çalıştırılan çocukların işçi sınıfının en güvencesiz, korunmasız, sömürülen ve şiddete uğrayan kesimini oluşturduğu ifade edildi. Raporda, “AKP’nin hayata geçirdiği tarım, sanayi, eğitim ve sosyal politikalar her geçen gün daha fazla çocuğun işçileştirildi. Diğer yandan ise sanki ‘çocuk işçilik’ yokmuş gibi bir hava verilerek bu sorun görünmez kılınmaya çalışıldı. AKP’nin çalışan çocuklara yönelik politikasının özeti de budur” denildi. 

720 BİN ÇOCUK İŞÇİ

Raporda TÜİK verilerine göre, 720 bin çalıştırılan çocuğun bulunduğu belirtilerek, gerçek rakamın “perdelendiği” ifade edildi. Raporda, hayatını kaybeden çalıştırılan çocuk sayısının İSİG Meclisi’nin kayıtlarından daha fazla olabileceğinin altı çizildi. Türkiye’de yaklaşık 6 milyon civarında olduğunun ifade edildiği raporda, “Bu nüfusun önemli bir kısmını oluşturan göçmen ve mülteci çocukları, tarım, sanayi, inşaat, ticaret gibi işkollarında günübirlik ve güvencesiz şekilde işgücü piyasasına dâhil oluyor. Bu da patronlar açısından, ücret pazarlığı imkânı olmayan, ücret ödemelerini eksik yatırabileceği ya da geciktirebileceği, hakkını aradığında şiddet uygulayabileceği, zorla çalıştırabileceği ek bir çocuk işçi kitlesi anlamına gelmektedir” denildi. 

YÜZDE 45’İ HİZMET SEKTÖRÜNDE

Çalıştırılan çocuk sorunun giderek arttığının belirtildiği raporda, “Türkiye’de çocuk işçilerin yüzde 30,8’i tarım, yüzde 23,7’si sanayi, yüzde 45,5’i ise hizmet sektöründe çalışıyor. Çocuk emeği, çocuk işçiliğin en kötü biçimleri arasında kabul edilen sokakta çalışma, küçük ve orta ölçekli işletmelerde ağır ve tehlikeli işlerde çalışma, aile işleri dışında, ücret karşılığı gezici ve geçici tarım işlerinde çalışma alanlarında yoğunlaşmaktadır” ifadelerine yer verildi. 

 440 BİN ÇOCUK OKULA GİDEMİYOR

Çalıştırılan çocukların ise sadece yüzde 65,7’sinin eğitimine devam ettiğinin belirtildiği raporda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okulda olması gerekirken çalıştığını tespit ettiği ancak “ulaşamadığı” çocuk sayısını yaklaşık 440 bin olarak açıkladığı hatırlatıldı. Raporda, salgın nedeniyle çalıştırılan çocuk sayısının daha artmasına neden olduğu vurgulandı. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI VE SGK ÇELİŞKİSİ

Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerinin tutarsız olduğunun belirtildiği raporda, “Türkiye’de çocuklar için çıkarılan yasalara dahi uyulmuyor, çalışan çocuklar korunmuyor ve çalışması yasak olan işkollarında çalışmanın yanında 15 yaşın altında da çocuklar çalışıyor. Ayrıca çocuk işçi sağlığı ile ilgili bir çalışma yapılmıyor ve hatta Çalışma Bakanlığı ve SGK, çocuk işçi ölümlerine dair çelişkili ve eksik açıklamalarda dahi bulunuyor” ifadelerine yer verildi.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Benzer Haberler
EmekGüncel

TÜİK enflasyon açıkladı, Mağaza Market-Sen'in çağrısıyla işçiler etiketler arasındaki farkları fotoğrafladı

Emek

DİSK'ten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde 'asgari ücret' açıklaması

Emekİletişim

Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet gazetesi Yayın Baş Danışmanlığı görevini kabul etmedi, Genel Yayın Yönetmenliği'nden istifa etti

Emek

İşçilerin maaşlarını ödemeden konkordato ilan eden Tanzim Market için iflas kararı