Emek

Bakırköy Belediyesi işçileri grev kararı aldı

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş sendikasının örgütlü olduğu Bakırköy Belediyesinde işçiler, sıfır zam dayatmasına karşı grev kararı astı. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden işçiler adına olumlu bir sonuç çıkmaması durumunda işçiler 25 Ekim Pazartesi günü greve gidecek.

Evrensel’deki habere göre 2020 yılında yapılması gereken ve itirazlar nedeniyle 2021 yılı nisan ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Bakırköy Belediyesi yönetimi, işçilere “yüzde 0” zam teklif etti. Bu teklife karşılık Bakırköy Belediyesi önünde toplanan Belediye-İş sendikasında örgütlü Bakırköy Belediyesi işçileri, düzenledikleri basın açıklamasının ardından belediye binasına grev kararını astı.

Düzenlenen basın açıklamasına Türk-İş’e bağlı Türk Metal, Sağlık-İş, Liman-İş sendikaları ile DİSK’e bağlı Gıda-İş sendikası ve Tüm Bel-Sen üyesi emekçiler destek verdi.

“BAKIRKÖY BELEDİYESİ, ÜCRET ZAMMI OLARAK YÜZDE SIFIR ZAM ÖNERMİŞTİR”

Düzenlenen basın açıklamasını Belediye-İş sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Savaş Doğan okudu.

Bakırköy Belediyesinde sendikal yetkiyi aldıklarından bu yana 4 dönem sözleşme imzaladıklarını söyleyen Doğan, “Bakırköy Belediyesi ile sendikamız arasında 2020 yılında yapılması gereken toplu iş sözleşmesi sürecimiz DİSK/Genel-İş’in haksız hukuksuz yetki itirazı nedeniyle uzamıştır. Sonuçta hak yerini bulmuş, Mahkeme Genel-İş’in itirazının haksız, hukuksuz olduğuna karar verip toplu sözleşme yapma yetkisini sendikamıza vermiştir. Genel-İş’in itirazı nedeniyle 27 Nisan 2021’de gecikmeli olarak başlayan Bakırköy Belediye yönetimi ile sendikamız arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde birçok idari maddede anlaşma sağlanmıştır. Ancak, sendikamızın ve üyelerimizin tüm iyi niyetli yaklaşımına rağmen Bakırköy Belediyesi yönetimi, ücret zammı olarak ‘sıfır zam’ önermiştir” dedi.

“HİÇ KİMSE SENDİKAMIZDAN ÜYELERİMİZİ AÇLIĞA VE YOKSULLUĞA MAHKUM EDECEK BİR SÖZLEŞMEYE İMZA ATMASINI BEKLEMESİN”

Ekonomik krizin yükünü işçilerin, emekçilerin üzerine yıkılmasına müsade etmeyeceklerini söyleyen Doğan, “Toplu sözleşmemizin başlangıç süresi olan 2020 yılından bu yana alım gücünün her geçen gün düştüğü, paranın hızla değer kaybettiği, ücretlerin eridiği bu süreçte işverenin 2020-2021 yılına ait ‘zam yapmayız’ anlayışını ve söylemlerini asla kabul etmiyoruz. Bakırköy Belediyesi yönetiminin önerdiği sıfır zam dayatması, bile isteye biz emekçileri greve zorlamaktır. Sendikamız 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu gereği 25 Ekim 2021 Pazartesi günü grev kararını uygulamaya koyacaktır. Sendikamızı bu kararı almaya zorlayan, Bakırköy Belediye Yönetiminin ‘sıfır zam’ dayatmasıdır. Oysa hâlâ geç değildir. Elbirliğiyle bu sorunu masada çözebiliriz. Biz, dün olduğu gibi bugün de sorumluluk bilinciyle taşın altına elimizi koymaya hazırız. Biz dün olduğu gibi yarın da bize bir adım atana iki adım atmaya hazırız. Ancak hiç kimse sendikamız Belediye-İş’ten, üyelerimizi açlığa ve yoksulluğa mahkum edecek bir sözleşmeye imza atmasını beklemesin. Sendika olarak talebimiz açık ve nettir” dedi. 

Fotoğraf: Evrensel

Benzer Haberler
EmekGüncel

TÜİK enflasyon açıkladı, Mağaza Market-Sen'in çağrısıyla işçiler etiketler arasındaki farkları fotoğrafladı

Emek

DİSK'ten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde 'asgari ücret' açıklaması

Emekİletişim

Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet gazetesi Yayın Baş Danışmanlığı görevini kabul etmedi, Genel Yayın Yönetmenliği'nden istifa etti

Emek

İşçilerin maaşlarını ödemeden konkordato ilan eden Tanzim Market için iflas kararı