Emek

3 yıldan fazla süredir direnen Cargill işçilerinin mücadelesi sonuç verdi

3 yıldır direnen Cargill işçilerinin sendikal hak mücadelesi sonuç verdi. Fabrikada örgütlü Tekgıda-İş Sendikası ve Cargill işçileri bugün Bursa Orhangazi Cargill fabrikası önünde yaptıkları basın açıklamasında bakanlıktan çoğunluk tespit belgesini aldığını duyurdu.

2018 yılında 14 Cargill işçisi, sendikal faaliyetleri sebebiyle işten çıkartılmıştı. Bunun üzerine başlayan ve bugün de hala devam eden direniş, 3 yılı aşkın bir süredir fabrika önünde devam ediyor.

Bugün (18 Ekim), işçilerin örgütlü olduğu Tekgıda-İş Sendikası, Çalışma Bakanlığından Cargill fabrikası için çoğunluk tespit belgesini aldığını duyurdu. Saat 15.30’da da Bursa’daki fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

1280 günlük direnişin ardından devletin ilgili bakanlığından çoğunluk tespit belgesinin alındığı ifade edilen açıklamasında; “1280 gündür tüm hukuksuzluklara ve baskılara boyun eğmeyen Cargill emekçisi, Tekgıda-iş Sendikası çatısı altında yine güçlü bir şekilde birleşerek mücadelesinden asla vazgeçmediğini tüm dünyaya gösterdi” denildi.

“SENDİKA İLE MÜZAKERE KAPISINI ARTIK AÇIN”

Fabrika önünde ki eylemi geçici bir süreliğine durdurduklarını ifade eden Cargill İşçileri, “İyi niyet göstergesi olarak eylem çadırımızı kaldırıyoruz. Karşılığında sizlerden Bakanlığın çoğunluğuna itiraz etmeden ve sizleri bugünlere getiren emekçilerin sendikalı olma hakkına saygı göstererek, sendikamızla müzakere kapısını artık açmanızı talep ediyoruz.Cargill şirketini emekçileriyle birlikte sağlıklı bir şekilde geleceğe hazırlayabiliriz. Aksi takdirde çoğunluk belgesi almış bir sendika olarak, fabrika önünde tekrar başlatacağımız eylemler Genel Müdürlüğünüzü de kapsayarak devam edecek, yurt İçinde ve yurt dışında tüketimden gelen gücümüzü de sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyeceğiz. Geçmişte Olduğu gibi üyelerimizin hak ve çıkarlarım sonuna kadar korumakta kararlıyız. Çünkü üyelerimizin hak ve çıkarlan patronların İnsafına bırakılamayacak kadar kıymetlidir.” dedi.

“İNADINIZDAN VAZGEÇİN, BU ÜLKENİN HUKUKUNU TANIDIĞINIZI GÖSTERİN”

Ayrıca Cargill işverenine de “Artık inadınızdan vazgeçin, bahanelerinizi çöpe atın. İşçilerinizin anayasal hakkı olan sendikal haklarını tanıyın ve bu ülkenin hukukunu tanıdığınızı gösterin” ifadeleriyle çağrı yapıldı.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına pek çok sendika temsilcisinin yanı sıra Emekçi Hareket Partisi, Devrimci İşçi Partisi, Kaldıraç, Umut-Sen, TKP, Sosyalist Meclisler Federasyonu ve Dersim Dernekleri Federasyonu da destek verdi. 

Benzer Haberler
EmekGüncel

TÜİK enflasyon açıkladı, Mağaza Market-Sen'in çağrısıyla işçiler etiketler arasındaki farkları fotoğrafladı

Emek

DİSK'ten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde 'asgari ücret' açıklaması

Emekİletişim

Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet gazetesi Yayın Baş Danışmanlığı görevini kabul etmedi, Genel Yayın Yönetmenliği'nden istifa etti

Emek

İşçilerin maaşlarını ödemeden konkordato ilan eden Tanzim Market için iflas kararı