Güncel

Diyanet’in KYK yurtlarındaki ‘manevi rehber’ sayısı 922’ye ulaştı

Diyanet’in, “Hiçbir öğrenciyi faaliyetlerin dışında bırakmayın, güven verici üslup kullanın” talimatını verdiği KYK yurtlarındaki manevi rehber sayısı 922’ye ulaştı. Müftüler ise ayda en az iki kez yurtları ziyaret edecek.

Fahiş kiralar ve yüksek yurt ücretleri nedeniyle bir kez daha tartışmaya açılan devlet yurtlarının kapasiteleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, “Manevi Rehber” uygulaması ile yeni bir boyut kazandı. On binlerce öğrencinin barınma sorunu devam ederken Diyanet, “Hiçbir öğrenciyi faaliyetlerin dışında bırakmayın” talimatını verdiği manevi rehberlerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) görevlendirmesini tamamladı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; ilk kez 2015 yılında, altı kentte bulunan hastanelerde başlanan ardından ise öğrenci yurtlarına da taşınan manevi rehberlik uygulaması kapsamında KYK yurtlarındaki toplam manevi rehber sayısının 922 olduğu öğrenildi.

İKİ YIL ÖNCE BAŞLADI

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında KYK yurtlarındaki ilk manevi rehberler, 2018-2019 eğitim öğretim yılında atandı. Diyanet, 2018-2019 eğitim öğretim yılında “gençlerin sahih dini bilgiye ulaşması” amacıyla Türkiye’nin 81 ilindeki KYK yurtlarına toplam 615 manevi rehber atadı.

İktidarın politikalarından cesaret alarak toplumsal yaşamın tümünü ilgilendiren alanındaki faaliyetlerini artıran Diyanet, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ise öğrenci yurtlarındaki manevi rehber sayısını artırdı. Diyanet’in verilerine göre Aralık 2019’da toplam 711 manevi rehber KYK yurtlarına yerleştirildi.

ATAĞA GEÇTİ

Öğrenci yurtlarının Covid-19 salgını nedeniyle açılmadığı 2020-2021 eğitim öğretim yılında manevi rehber sayısını koruyan idare, öğrencilerin barınma sorununun damga vurduğu 2021-2022 eğitim öğretim döneminde ise atağa geçti. Kapasiteleri itibarıyla öğrencilerin taleplerini karşılayamayan idare 2021-2022 eğitim öğretim yılında 922 manevi rehber ve danışmanın KYK yurtlarına atamasını tamamladı.

***

MÜFTÜLER ZİYARET EDECEK

Diyanet, KYK yurtlarına yerleştirilen manevi rehberlerin çalışma yöntemlerine yönelik 16 maddelik, “Usul ve esaslar” listesi de hazırladı. Hiçbir gencin faaliyetlerin dışında bırakılmamasını isteyen idare, “formel bir yaklaşımdan öte, eğitsel bir süreç” takip edilmesini istedi. Manevi rehberlerin, “cesaret ve güven verici bir üslup” kullanması gerektiğini kaydeden Diyanet’in personelden diğer bazı talepleri şöyle:

▪️ Manevi danışmanlar tarafından yapılan çalışmalara ilişkin her ay rapor hazırlanarak takip eden ayın ilk haftasının bitimine kadar müftülüğe teslim edilecektir.
▪️ KYK ve TDV yurtları, müftü tarafından ayda iki kere ziyaret edilecektir.
▪️ Manevi rehberlerin çalışmalarda aktif rol almaları sağlanacaktır.

(Fotoğraf: Diyanet İşleri Başkanlığı)

Benzer Haberler
Güncel

Zeytinli Rock Festivali'nin yeni tarihi duyuruldu

Güncel

Ankara'da fuhuş operasyonu: Çete üyelerinden biri polis çıktı

Güncel

Koç Holding kârını beşe katladı

Güncel

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarına talimat: Sosyal yardım ziyaretlerinde Erdoğan'ın mektubu da dağıtılacak