Alevi

Sağlık Bakanlığı’nın açtığı mülakatta adaya ‘Alevi’ sorusu

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlığı kadrosuna başvuran sağlıkçı A.D’ye iddiaya göre mülakatta, “Yozgat’taki köyünün Alevi mi Sünni mi” olduğu soruldu ve “Alevi” cevabını veren A.D., mülakatta elendi

Ankara’da Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) 96 puan alan bir sağlıkçı Sağlık Bakanlığının açtığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlığı kadrosuna başvurdu. Ancak A.D. isimli aday, iddiaya göre mülakatta Alevi olduğu söyleyince aldığı yüksek puana karşın ataması yapılmadı. HDP’li Ali Kenanoğlu, Sağlık Bakanlığına verdiği soru önergesiyle konuyu gündeme taşıdı.

“MÜLAKATTA İNSANLARIN İNANÇLARI, ETNİK KİMLİKLERİ NEDEN SORULMAKTADIR?

96 puan alan Alevi adayın sözlü mülakatta elenmesi Meclis gündemine taşındı. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlığı kadrosuna başvuran sağlıkçı A.D’ye mülakatta “Yozgat’taki köyünün Alevi mi Sünni mi olduğu sorulduğunu ve Alevi olduğunu söyleyen A.D.’nin mülakatta elendiğini” belirterek Sağlık Bakanlığı’na konuyla ilgili soru önergesi verdi.

Kenanoğlu önergesinde kamuya işe alımlarda mülakatlar zorunlu ise bunun profesyonelce ve mesleki formasyon ölçen tarafsız bir komisyon tarafından kamera kaydı ile yapılması gerektiğini ifade etti.

Kenanoğlu tarafından Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle yöneltilen sorular şöyle:

-Bakanlığınızın açtığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlığı kadrosuna katılan adaya köyünün Alevi köyü mü olduğu sorusu sorulduğu tarafınızca bilinmekte midir?
-Mülakatlarda insanların inançları, etnik kimlikleri neden sorulmaktadır? Mülakatlarda mesleki alan dışında sorular neden sorulmaktadır?
-Mülakatlarda bu tür sorular sorulmasının esasen ayrımcılığa hizmet ettiği bilindiği halde bu uygulamaya neden devam edilmektedir?
-Mülakatlar hangi amaçla yapılmaktadır? Mülakatların amacı insanların inancını, kimliğini öğrenmek ve ona göre karar vermek için mi yapılmaktadır?
-Bu tür sorunların yaşanmasına yol açan, insanların inançlarından, etnik kimliklerinden veya siyasi tercihlerinden dolayı ayrımcılığa uğramasına neden olan mülakat uygulamasından vazgeçilecek midir?
-Kamuoyuna yansıyan bu haberden dolayı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlığına alım komisyonu hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır?

Benzer Haberler
Alevi

HDP’li Bülbül’den, Hatay’da saldırıya uğrayan Alevi öğretmen için soru önergesi

Alevi

Ercan Geçmez, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'nda yeniden Genel Başkan seçildi

Alevi

Hatay'da Alevi öğretmene sandalyeli saldırı

Alevi

Zeynal Odabaş’ın duruşması 21 Ekim’de görülecek