Dünya

Biden: Afganistan’da savaşı bitirdik

ABD Başkanı Joe Biden, “Afganistan’da 20 yıllık savaşı bitirdik” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, BM 76. Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmasında, “Bugün dünyada karşılaştığımız sorunları bırakın çözmeyi hiçbir şekilde ortadan kaldırmanız mümkün değil. Covid-19’u bombalarla ve silahlarla ortadan kaldırmanız mümkün değil. Bununla savaşabilmek için ortak bir bilim ve siyasi iradeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

BM 76. Genel Kurulu, ABD’nin New York şehrinde 100’den fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla başladı. ABD Başkanı Biden da BM Genel Kurulu’nda ilk kez konuştu. Biden, konuşmasında, Koronavirüs döneminde yaşanan kayıplara, doğal afetlere, ABD’nin dış ilişkilerine değindi. Biden, Afganistan ile ilgili şunları söyledi:

“Afganistan’da 20 yıllık savaşı bitirdik. Yeni bir başlık açtık. Sürekli diplomasiyi kullanacağız. Yeni yöntemlerle insanları tüm dünyada ayağa kaldırmaya çalışacağız. Sorunlar ne kadar zor olursa olsun ‘hükümetler insanlar içindir’ diyoruz.” 

“ASKERİ GÜÇ SON ÇARE OLMALI”

ANKA’nın aktardığına göre; Biden, “ABD’nin askeri gücü bizim son çare aracımız olmalı, dünyada gördüğümüz her soruna bir cevap olarak kullanılmamalı” sözleriyle diplomatik ilişkilerin önemini vurguladı. Biden, İran, İsrail ve Filistin’e yönelik de “İran’ın nükleer silah sahibi olmaması için verdiğimiz sözü tutacağız ve nükleer anlaşmaya dönmek için diplomatik çabaları sürdüreceğiz. Bağımsız Yahudi devletine desteğimiz kesin, ancak bunu sağlamanın en iyi yolunu, egemen bir Filistin devletinin de olacağı ‘iki devletli çözüm’ olacaktır” dedi.

ABD ile Çin arasındaki gerilime de değinen Biden, yeni bir soğuk savaş ya da bölünmüş bir dünya peşinde olmadıklarını vurguladı.

Benzer Haberler
Dünya

ABD Dışişleri Sözcüsü Price, Erdoğan'ın F-16 açıklamasını yalanladı

Dünya

Irak Savaşı döneminin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, yaşamını yitirdi

Dünya

Lübnan'da, Beyrut Limanı patlaması soruşturmasını protesto edenlere ateş açıldı

DünyaGüncel

Taliban'dan dünyaya mesaj: İç işlerimize karışmayın