Güncel

Bakan Karaismailoğlu: Marmara Denizi’nin nefes alması için Kanal İstanbul’u yapmanız gerekiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Marmara Denizi’nde görülen müsilajın temizlenmesi için Kanal İstanbul’un yapılması gerektiğini savundu. Karaismailoğlu, “Marmara Denizi’nin nefes alması için Kanal İstanbul’u yapmanız gerekiyor” dedi.

NTV’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘çılgın projem’ olarak anlattığı Kanal İstanbul’un son durumuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Muhalefet Birinci Boğaz Köprüsü için de istemiyoruz diyordu. İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Marmaray gibi büyük projelerin altından kalktık. Geriye Kanal İstanbul kaldı. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah ihalesini en kısa zamanda yapıp hızla bir şekilde başlayacağız. İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini yönetmek için alternatif bir su yoluna ihtiyaç var. Bunların hepsini düşünmek, incelemek bunlara karşı projeler oluşturmak lazım. Kanal İstanbul bunların sonucudur” 

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorunu için de Kanal İstanbul’un yapılması gerektiğini savunan Karaismailoğlu, “Müsilaj suyun sıcaklığının artması, suyun hareketsizliği ve çevredeki kirlilik nedeniyle oluşuyor. Kanal İstanbul oradaki hareketin artmasına neden olacak” dedi.

‘U’ TARTIŞMASI

İstanbul’daki metro simgesi polemiğiyle ilgili de konuşan Karaismailoğlu, “İstanbul’da Tramvay için ‘T’ var, Marmaray’ın simgesi var. Biz Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı metrolara ‘U’ harfini koyuyoruz. Harflere takılmamak lazım. Biz şu anda İstanbul’da 7 tane, 103 kilometrelik metro yapıyoruz. Biz Belediyenin metrolarına karışmıyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNÜN GEÇİŞ ÜCRETİ 15 EURO OLACAK”

Adil Karaismailoğlu, Çanakkale Köprüsü’yle ilgili de bilgiler verdi. Köprünün inşaatıyla ilgili konuşan Bakan Karaismailoğlu bitirme tarihinin 18 Mart 2022 olarak belirlendiğini söyledi. Karaismailoğlu, “Şu an ki mevcut gemi tarifesinde göre otomobillerden 85 lira bir ücret alınıyor. Buna göre köprü açıldığında da geçiş ücreti 15 Euro olacak” dedi. 

TURKSAT 6A’YI SPACEX FIRLATACAK

Türkiye’nin ilk ‘yerli ve milli’ uydusu olacağı söylenen TURKSAT 6A ile ilgili de bilgi veren Karaismailoğlu, “Elon Musk ile işbirliğimiz devam ediyor. 2023’ün ilk aylarında uzaya fırlatacağız” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Güncel

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği'nin yayınladığı Türkiye ilerleme raporuna tepki gösterdi

Güncel

İletişim Başkanlığı bütçesinin yüzde 60, personel giderinin yüzde 40 artırılması öngörüldü

Güncel

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: Biz Türkiye’nin kimliğinin bir Batı kimliği olduğuna inanıyoruz

Güncel

TÜGVA yöneticisi işe gitmeden düzenli maaş almış