Kadın

Mersin’de polis memuru Burak Aykul tarafından öldürülen Feray Şahin için anma töreni

Mersin’de polis memuru Fatih Burak Aykul tarafından evinde vurularak öldürülen üniversite öğrencisi Feray Şahin için, ölümünün 4. yılında Mersin’in Mezitli ilçesinde anma töreni düzenlendi.

Anma töreni, Şahin’in öldürülüşünden sonra adı verilen parkta gerçekleştirildi. Törene Şahin ailesinin dışında CHP’li milletvekilleri de katıldı.

Feray Şahin’in anne ve babası, Yargıtay’da 2 yıl.9 aydır bekleyen dosyanın indirilip katilin ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını istedi.

“KATİL SOKAKTA HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ GEZİYOR”

Anne Aysel Şahin katil zanlısı polisin yalnızca 1,5 yıl cezaevinde kaldığını belirterek, “Katil bırakın müebbetti benim kızımın yaşı kadar bile ceza almadı. Kızımın kanı yerde kaldı. 4 yıldır sokak sokak, meydan meydan her yerde adalet arıyorum. Şu ana kadar sesimizi duyan kimse olmadı. Öldürülen üniversite son sınıf öğrencesi gencecik, suçsuz, savunmasız, masum kızımın dosyası 2 yıl 9 aydır Yargıtay’ın tozlu raflarında bekliyor.  Katil sokakta hiçbir şey olmamış gibi geziyor. Bunun neresi adalet? Ben soruyorum; adaleti gören duyan kimse var mı acaba?”

Aysel Şahin ayrıca, “Türkiye’de kadınlar için adalet yok. Hem evlat kaybediyorsunuz, hem adalet aramak zorunda kalıyorsunuz. Acımızı bir yana bıraktık biz Adalet peşinde konuşuyoruz. Böyle bir hukuk sistemi olur mu? Kızımın kanı yerde kaldı. Bu cinayet asla cezasız kalamaz” dedi.

(Aysel Şahin)

“FERAY NE YAZIK Kİ KADIN CİNAYETLERİNİN NE İLKİ, NE DA SONUNCUSU OLDU”

Baba Bekir Şahin ise konuşmasında Feray’ın ölümünün aile olarak kendilerini de yakıp yıktığını sağlık düzenlerinin huzurlarının bozulduğunu ilaçlar ile ayakta durabildiklerini söyledi. Şahin, “Mersin’de üniversite son sınıfta okurken, kaldığı evde o sırada polis olan Fatih Burak Aykul tarafından katledilişinin 4. Yılındayız. Katil 1.5 yıl hapis yatıp çıktı ve sokakta geziyor. Bizler tıpkı öldürülen diğer kadınların, kızların yakınları gibi 4 yıldır adalet arıyoruz. Ancak Feray, ne yazık ki kadın cinayetlerinin ne ilki, ne de sonuncusu oldu” dedi.

(Bekir Şahin)

CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL: CİNAYET DOSYALARINI YENİDEN AÇACAĞIZ

Türkiye’de devletin görevlilerinin işledikleri suçlar maalesef gelişmiş demokrasilerdeki gibi soruşturulmadığı, delilerin sağlıklı toplanıp değerlendirilmediği belirterek,

“Böyle durumlarda bir devlet refleksi devreye giriyor ve hakikate ulaşmak yerine kanıtların üstünün örtülmesinden başlayarak bir hukuksuzluk zinciriyle kadınların kanı maalesef yerde kalıyor. CHP iktidarında, ailenin yeniden yargılama talebi varsa, tüm kadın cinayetleri dosyaları Meclis’ten geçilecek bir kanunla mevcut ya da yeni delillerin yeniden incelenmesi için yeniden açılacak. Hiçbir kadın cinayetini sis perdesinin arkasında bırakmayacağız. Başka Feraylar ölmesin, başka Bekirler ve Aysel Hanımların yüreği yanmasın diye gayret etmeyi taahhüt ediyoruz. Acınız acımızdır. Biz bu davanın da takipçisi olacağız. Aileye sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

(CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel)
Benzer Haberler
Kadın

Eda Nur Kaplan davasında iki sanığa 'nitelikli cinsel saldırı' suçlamasıyla 18'er yıl hapis istemi

GüncelKadın

Gülistan Doku’nun kaybolmasından sorumlu tutulan Zaynal Abarakov'un üvey babası hakkında yakalama kararı

GüncelKadın

Esra Hankulu’nun 'kafa travması sonrası iç kanama' sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıktı

GüncelKadın

AKP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir: AK Parti, kadın politikaları konusunda hiçbir işi tesadüfen yapmadı