Güncel

Gözaltında tutulan 11 ESP’li serbest bırakıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan 18 kişiden 11’i çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 10 Eylül’de “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Devrimci Gençlik Federasyonu’na (SDGF) yönelik operasyon düzenlenmiş, bu kapsamda birçok eve baskın yapılmıştı.

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu çalışanı Ece Şimşek ile gazeteci Tunahan Turhan’ın da bulunduğu 10’u kadın 18 kişi gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında 23 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenilen operasyon, İstanbul, Antalya, Diyarbakır ve Aydın’da da gerçekleşti.

5 gün gözaltında tutulan Şükran Yaren Tuncer, Mehmet Ali Tosun, Tuna Turhan, Gökçe Otlu Talipoğlu, Emine Kaya, Betül Yıldırım, Şirvan Çeliker, Sinan Yalçın, Sibel Bekiroğlu, Mehmet Mutlu ve Şule Duman, ifadeleri alınmak üzere adliyeye getirildi.

Savcılığa çıkarılan 11 kişi ifadeleri alınmadan Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlikte ifadeleri alınanlardan Şükran Yaren Tuncer haftada iki, Gökçe Otlu Talipoğlu ve Şirvan Çeliker haftada bir defa imza atmak koşulu ile, Betül Yıldırım dışındakiler ise yurt dışına çıkma yasağı ile serbest bırakıldı.

Gözaltında tutulan ve yarın adliyeye getirilmesi beklenen 7 kişi şu şekilde: Ece Şimşek, Mustafa Bayraktar, Murat Kaçar, Gökhan Cice, Tuğçe Atasağun, Gizem Yılmazer ve Barış Can Altınok.

Benzer Haberler
Güncel

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği'nin yayınladığı Türkiye ilerleme raporuna tepki gösterdi

Güncel

İletişim Başkanlığı bütçesinin yüzde 60, personel giderinin yüzde 40 artırılması öngörüldü

Güncel

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: Biz Türkiye’nin kimliğinin bir Batı kimliği olduğuna inanıyoruz

Güncel

TÜGVA yöneticisi işe gitmeden düzenli maaş almış