Güncel

BİM yöneticisi Galip Aykaç: Çiğ süt fiyatını devlet artırdı

BİM yöneticisi Galip Aykaç, gıda fiyatlarındaki zamlarla ilgili yaptığı açıklamada “Soruyor Ankara’dan bazı yetkililer; ‘Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?’ diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten” dedi.

BloombergHT’de yayınlanan ’60 Dakika’ programına konuk olan BİM Yöneticisi Galip Aykaç fiyat denetimleri ve zamlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gıda fiyatlarındaki yükseliş ile ilgili “Biz töhmet altında bırakmasınlar” diyen Aykaç, “Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6’dan 1.2’ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar… Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok” ifadelerini kullandı.

“ÇİĞ SÜT FİYATINI DEVLET ARTTIRDI”

Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirten Aykaç, “Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara’dan bazı yetkililer; ‘Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?’ diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Aykaç hal ve market fiyatları arasındaki fahiş fiyat farkının üretim ve üretim maliyetlerinden kaynaklandığını belirtti. Aykaç, “Enflasyonla ilgili her açıklamadan sonra bir günah keçisi aranıyor o da her seferinde perakendeci zincirleri için kullanılıyor. Bu durum ülke olarak yapmamız gereken bazı ödevleri yapmamamızdan kaynaklanıyor. Temel sebep üretimin planlı şekilde yapılamayışı, üretim maliyetlerinin yüksek oluşudur. Antalya’dan gelen sebze meyvenin İstanbul’a geliş fiyatı 2.5 lira bu kabul edilebilir değil. Pandemi ile lojistikle ilgili ciddi bir sorun var” dedi.

“AŞIRI REKABET VAR, FİYATLAR UYGUN”

Perakendeciler fiyatlar konusunda bir şey yapamayacağını ifade eden Aykaç, “Perakendecilere gelene kadarki kısımda bizim yapabileceğimiz şey yok. Biz alış fiyatına bakıyoruz üstüne operasyonel masrafları ilave edip bir miktarda kâr koyarak piyasaya sunuyoruz. Burada da aşırı rekabet var bu yüzden fiyatlarda son derece uygun gidiyor” dedi.

“YANLIŞ ALGININ ORTADAN KALKMASI LAZIM”

Enflasyonla ilgili yanlış bir algının olduğunu ve bunun değişmesi gerektiğini belirten Aykaç, “Yıllık 55 bin ton sebze ve meyve üretimine sahip yüzde 30- 35’i fire olarak ayrılıyor. 35-37 bin ton arasında satılabilir meyve ve sebzenin yüzde 15’ini perakendeciler satıyor geri kalan pazarlara, manav, otel gibi yerlere gidiyor. Yüzde 15’lık kısmı ile ne yaparsanız yapın enflasyonu yukarı çıkaramazsınız. Bu yanlış algının ortadan kalkması lazım” diye ekledi.

Benzer Haberler
Güncel

Süleyman Soylu: Türkiye afet yönetiminde AFAD Başkanlığı eliyle ortaya koyduğu yeni yapılanmayla çağ atlamıştır

Güncel

Bakan Karaismailoğlu: Marmara Denizi'nin nefes alması için Kanal İstanbul'u yapmanız gerekiyor

Güncel

Kılıçdaroğlu: Hedefimiz seçim

Güncel

Bahçeli: Türkiye’de Kürt sorunu diye bir sorun yoktur