Emek

Ankara’ya yürümek isteyen işçilere polis müdahalesi: 9 gözaltı

Toplumsal’dan Umut Taştan’ın haberine göre Şişli Belediyesi önünden Ankara’ya yapacakları yürüyüş için bir araya gelen işçilere müdahale eden polis, 9 kişiyi gözaltına aldı. Saldırıda başına darbe alan Salih Bitnel hastaneye kaldırıldı. 

657 gündür eylemlerine devam eden Turan Aktaş, Ramazan Çelik ve Salih Bitnel, işe geri dönme talebiyle, İstanbul’dan Ankara’ya CHP Genel Merkezi önüne yürüyeceklerini duyurmuşlardı. 

Belediye’den açıklama

Haksız şekilde çıkarıldıklarını ifade eden 4 işçi ile ilgili olarak Şişli Belediyesi’nden bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Şişli Belediyesi önünde bir süredir 4 işçi tarafından, ‘haksız yere işten atıldıkları’ gerekçesiyle bir eylem sürdürülmektedir. Eylemci işçilerden Turan Aktaş’ın belediyemizin iş disiplini ve çalışma kurallarına aykırı davranışları nedeniyle işine 06.11.2019 tarihinde son verilmiştir. Kakil Yazar ve Salih Bitnel, emeklilik sürelerinin gelmesi nedeniyle emekliliğe sevk edilmişlerdir. Eylemci işçilerden Ramazan Çelik’in ise bir kadın çalışanımıza yönelik taciz eylemi gerçekleştirmesi nedeniyle iş akdi feshedilmiştir. Kadın haklarının yanında ve savunucusu bir kurum kültürüne sahip yerel yönetim olarak, bu davranışa sesiz kalmamız söz konusu olamayacaktır. Bu konuya dair hukuki süreç de devam etmektedir.

Şişli Belediyesi olarak, mahkeme kararlarının da belirttiği üzere bu işçilerimizin tüm hak ve alacakları kendilerine ödenmiştir. Yapılan eylemin hak ve alacakların tesliminden ziyade hukuksuz bir davranış olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Yaklaşık 3 bin çalışanıyla toplumcu, hesap verebilir ve şeffaf belediyecilik anlayışı doğrultusunda tüm Şişli halkına hizmet veren Şişli Belediyesi, bu kötü niyet ve amaçlar karşısında da adil duruşunu korumaya devam edecektir.”

Benzer Haberler
EmekGüncel

Adana'da saya işçileri iş bırakma eylemlerinin ilk gününde zam aldı

EmekGüncel

TOGG yerli araba fabrikası inşaatında iş cinayeti

EmekGüncel

Direnen Xiaomi Salcomp Fabrikası işçileri kazandı: Yeniden iş başı yapacaklar

Emek

Tatil.com işçisi: Pandemi boyunca sigortasız çalıştık, istifaya zorlandık