DünyaGüncel

Taliban, Türkiye’deki siyasi partilere seslendi

Taliban’a yakınlığıyla bilinen Afganistan Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, Türkiye’yi kardeş olarak gördüklerini belirterek, “Hükümetten ve Saadet Partisi’nden yardım bekliyoruz” dedi. Abidi, “Sizleri kardeş olarak görüyoruz. Taliban ve Afganistan hükümetine yönelik algılara kulak asmayın” dedi.

Milli Gazete’den Bekir Şirin’e konuşan Abidi, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin şu an farklı alanlarda mücadele verdiğini biliyoruz. Libya, Suriye, Irak… Hakeza Doğu Akdeniz’de yaşananlar ortada. Türkiye’nin kahraman halkının zorluklara karşı çıktığını görüyoruz. Biz hükümetten, Türkiye’nin bütün partilerinden ve özellikle Saadet Partisi’nden bize yardım etmelerini istiyoruz. Özellikle dört alanda dayanışma içerisinde olmak istiyoruz. Bunlar; ziraat, sağlık, eğitim ve ticaret.”

Muhammed Davud Abidi, hali hazırda bir geçiş hükümeti kurulduğunu ve önümüzdeki süreçte Afganistan halkına hizmet etmek için daha iyi bir hükümet oluşturulacağını söyledi. Hükümetin adalet ilkesi çerçevesinde teşekkül etmesini istediklerini kaydeden Abidi, “Adil bir hükümet kurmak istiyoruz. Sadece konuşmak ve iddia etmek kafi değil. Uygulama her şeyi gösterecek. Eğitim alanında önemli atılımlar yapmak istiyoruz. İşsizliği bitirmek bir diğer amacımız. Halkımıza evler inşa etmek de istiyoruz. Bir diğer amacımız uyuşturucuyu ve terörizmi bitirmek” ifadelerini kullandı.

“SADECE ABD YENİLMEDİ”

Afganistan Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, Afganistan’da sadece ABD’nin değil onunla birlikte hareket edenlerin de yenildiğini dile getirdi. Afganistan’da son yüzyılda üç büyük imparatorluğun mağlubiyet yaşadığını hatırlatan Abidi, dünyanın Afganistan’ın işgal edilecek bir yer olmadığını anladığını söyledi. Muhammed Davud Abidi, “Afganistan halkını zafere götüren şeylerin başında Allah’a olan tevekkül etmek ve Hz. Muhammed’in sünnetine uymak geliyor. Ayrıca Afgan halkı önemli bir duruş gösterdi, mücahitlerin iradesi çok mühimdi. Afganistan coğrafyası da çok önemli. Afganistan öyle bir coğrafyaya sahip ki bütün ülkeler orada yenilir.” diye konuştu.

Benzer Haberler
Güncel

Mehmet Ali Çelebi'den silinen tweetlerine ilişkin 'ağabeyim yazmış' açıklaması

Güncel

Konya Barosu avukatları: AKP'li Meram Belediyesi kanuna aykırı hayvan toplama işlemi başlattı

Güncel

Erdoğan: Suriye'de güvenli bölgenin halkalarını yakında birleştireceğiz

EmekGüncel

İşçi Emekçi Birliği, Sunny işçilerine çağrı yaptı: Tüm bu saldırıları taban birliklerimizi oluşturarak, mücadeleci bir hatta ilerleyerek durdurabiliriz