Alevi

Isparta Cemevi 25 Eylül’de açılıyor: “Kendi inancımızı, kültürümüzü cemevlerimizde yaşamak istiyoruz”

Yol TV Haber Merkezi

Yapımı tamamlanan Isparta Cemevi 25 Eylül Cumartesi günü saat 11.00’de açılıyor. Isparta Cemevi Başkanı Sabriye Aydın, cemevinin açılış sürecini Yol TV’ye anlattı.

Isparta kent merkezindeki ilk cemevi olma özelliğini taşıyan Isparta Cemevi’nin açılışı için 2 gün sürecek bir program planlandı. Açılışta Avrupa ve Türkiye Alevi hareketinden inanç önderleri ile temsilciler konuşmacı olarak katılacak. Isparta Valisi ve Isparta Belediye Başkanı da açılışta yer alacak.

Isparta Cemevi’nin inşa edilmesinin dört sene önceye dayandığını belirten Sabriye Aydın, “Cemevimiz kapısı sadece Alevilere değil herkese açık olacak” dedi.

“TIRNAKLARIMIZLA KAZIDIK”

Isparta Cemevi’nin oluşturulmasındaki en büyük emeğin kadınlara ait olduğunu söyleyen Sabriye Aydın, “Kadınların büyük bir mücadele ve özverisi var. Temizliğinden ekmek yapımına kadar her konuda ilgilendi kadınlar.” şeklinde ifade etti.

Dört senelik emeğin sonucu ile Isparta Cemevi’nin oluşturulduğunu belirten Aydın, “Çok mücadele verdik. Tırnaklarımızla kazıyarak bugünlere geldik” dedi.

2017’de Almanya’ya gittiğini ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat ve Yol TV Genel Müdürü Veli Aydın ile görüştüğünü belirten Aydın, “’Isparta’da bir duvar var’ demişlerdi. Biz o duvarı yıkmaya çalışıyoruz.” dedi

Aydın, yıllardır çok zor süreçlerden geçtiklerini, ilk kepçenin vurulacağı zaman bir kişinin kepçe önüne geçerek “Buraya cemevi yapamazsınız” diyerek engel olmaya çalıştığını belirtti.

Isparta’da asimilasyona uğramış çok kişi olduğunu belirten Aydın, “Isparta Cemevi bizim için bir okul yeni yeni öğreneceğiz, deneyimleyeceğiz.” dedi.

Isparta Cemevi Başkanı
Sabriye Aydın

“SADECE HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”

Isparta Cemevi’nin açılış hazırlıkları ve Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesi sürüyor.

Aleviler olarak artık ötekileştirilmek istemediklerini belirten Aydın, “Biz sadece haklarımızı istiyoruz. Ötekileştirilmek istemiyoruz. Kendi inancımızı, kültürümüzü cemevlerimizde yaşamak istiyoruz. Çocuklarımız orada öğrenmeli her şeyi.” dedi.

“ISPARTA CEMEVİ SADECE ALEVİLERİN DEĞİL HERKESİN OLACAK”

Isparta Cemevi’nin oluşturulmasının ilk zamanlarından beri Alevi-Sünni ayrımı yapmadıklarını, cemevinin herkesin kullanımına açık olacağını belirten Aydın şunları ifade etti:

“Biz herkese ‘Can’ diyoruz. Sadece Aleviler değil herkes oraya girebilir diyoruz. Hepimiz bir ‘Can’ız. Hani diyoruz ya; her geceyi kadir bil, her geleni hızır bil…bu yüzden bizim için çok önemli.”

Yol TV’den canlı olarak yayınlanacak Isparta Cemevi açılış programı şu şekilde:

Açılışta Avrupa ve Türkiye Alevi hareketinden inanç önderleri ile temsilciler konuşmacı olarak katılacak. Isparta Valisi ve Isparta Belediye Başkanı da açılışta yer alacak. Açılış programında deyişler, duazlar ve müzik dinletisine de yer verildi. Tolga Sağ ve Muharrem Temiz deyişleriyle açılışta olacak. Açılış programı 26 Eylül Pazar günü Cem ibadetiyle tamamlanacak. Açılış programı Yol TV’den canlı olarak yayınlanacak.

Yol TV Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Lafatan’ın sunumunu yapacağı programın konukları şöyle;

-Isparta Cemevi Başkanı Sabriye Aydın,
-Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy,
-Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu,
-Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen,
-AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat,
-Yol TV Genel Müdürü Veli Aydın,
-ADFE Genel Başkanı Celal Fırat,
-PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan,
-HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez

İki gün sürecek programın detayları;

25 Eylül Cumartesi | Saat: 19.00
Deyişler, duazlar ve müzik dinletisi
-Tolga Sağ
-Muharrem Temiz

26 Eylül Pazar | Saat: 19.00
Cem ibadeti
Post dedesi:
-AABK İnanç Yol Erkân Kurulu Başkanı Cafer Kaplan
-AABK İnanç Yol Erkân Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Ali İçlek

Benzer Haberler
Alevi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi: Cemevlerimizin kapılarını ücretsiz tüm öğrencilerimize açıyoruz

Alevi

Sağlık Bakanlığı'nın açtığı mülakatta adaya ‘Alevi’ sorusu

Alevi

Garip Dede Cemevi Başkanı yeniden Celal Fırat seçildi

Alevi

AABF'de Genel Kurul yapıldı, yeni yönetim belli oldu