Kadın

Boşanmak istediği Salih Çakmakçı tarafından bıçaklanan Emine Yalçın davasında fail 43 yıl hapis cezası aldı

Boşanmak istediği Salih Çakmakçı tarafından 9 yerinden bıçaklanarak yaralanan Emine Yalçın davası Karşıyaka Adliyesi’nde görüldü. Sanık Salih Çakmakçı hakkında Emine Yalçın’ı yaraladığı için indirimsiz 18 yıl, Murat Çakmak’a yönelik saldırı için 13 yıl, Fethullah Can’a yönelik saldırı için 12 yıl olmak üzere toplam 43 yıl hapis cezası verildi.

Çakmakçı hakkındaki dava Karşıyaka Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya taraf avukatları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı ve Emine Yalçın hazır bulundu.Tutuklu Salih Çamakçı Şakran Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, Karabağlar Kent Konseyi ve Şiddetle Mücadele Grubu davayı takip için adliye önündeydi. 

“BU MÜCADELENİN SONUNDA ÇIKAN KARAR EMSAL OLMALI”

Dava öncesinde adliye önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri’nin yaptığı açıklamada, “Bu mücadelenin sonunda çıkan karar emsal olmalı. Failler bu karardan cesaret bulamamalıdır. Toplum artık kadın cinayetlerine sessiz kalmıyor, önlem almayan yetkililerin esas sorumlular olduğunu biliyor. Kadınların şiddet görmemesi, öldürülmemesi, eşit ve özgür bir yaşam sürmesi için mücadelemize devam edeceğiz.” denildi. 

Geçen celsede “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan yargılanan Salih Çakmakçı için iddia makamı ceza alması yönünde mütalaa verdi. Avukatları Salih Çakmakçı’ın Yalçın’ı takip ettiği ve suç aletlerini beraberinde getirdiği için “tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan ceza alması gerektiğini belirtti. Sanık avukatı ise failin öldürme kastı taşımadığını, ağır tahrik altında olduğunu ve tutukluluk süresinin de göz önüne alınarak tahliyesini talep etti.

TOPLAM 43 YIL HAPİS CEZASI

Fail Salih Çakmakçı, olay yerinde bulunan Murat Çakmak ve Fethullah Can’ı da kesici aletle yaralamıştı. 

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti failin “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan Yalçın’a yönelik saldırı için 18 yıl, Murat Çakmak’a yönelik saldırı için 13 yıl, Fethullah Can’a yönelik saldırı için 12 yıl, toplamda 43 yıl hapis cezası verdi.

“BİRLİK OLURSAK GÜÇLÜ OLURUZ”

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, failin “tasarlayarak öldürme” suçundan ceza alması gerektiğini ancak yine de verilen cezadan memnun olduğunu ifade eden Emine Yalçın, “Çok acı günler yaşadım ama bu güne kadar dik durmaya çalıştım bugün başardığımı düşünüyorum. Yaralanan bıçaklanan insanların da öldürülmeyi bekleyenler de var. Ya da katil zanlıları da var. Ben onu yaşamadım. Dik durarak kadın platformu sayesinde onlar hep bana destek oldular. Benle ilgilendiler. Bugün 3 kişi geldim mahkemeye ama 25 kişiye yakındım. Kadınlar bir arada olursak hepimiz güçlü oluruz. Umarım bu son olur. Davaya kadar karşı taraftan biri var mı beni takip eder mi, o kişiyle yüzleşmek mahkemede bile zordu” diye konuştu.

Benzer Haberler
GüncelKadın

Konya'da hastaneye giden 17 yaşındaki kız çocuğunun, 10'dan fazla kişinin cinsel istismarına uğradığı ortaya çıktı

Kadın

Öğrencisini taciz eden Celal Şengör, kendisini savundu

DünyaKadın

Taliban, kadın işçilere evde kalmalarını söyledi

Kadın

Mersin'de polis memuru Burak Aykul tarafından öldürülen Feray Şahin için anma töreni