DünyaGüncel

Afganistan’da kadınlar, Taliban’ın çarşaflı giyim dayatmasına karşı kampanyası başlattı

Afgantan’da kadınlar geleneksel kıyafetleriyle çektirdikleri fotoğraflarını sosyal medya platformlarında yayınlayarak, Taliban destekli kadınların siyah çarşaf giymesine tepki gösterdi.

Başkent Kabil’de dün, sayıları onlarla ifade edilen bir grup kadın, tepeden tırnağa siyah giyerek Taliban’a destek etkinliği düzenlemişti.

Örgüt destekli kadınlar önce Kabil Üniversitesi’nde bir program düzenlemiş ardından da geniş güvenlik önlemleri eşliğinde üniversite önündeki ana caddede yürüyüş gerçekleştirmişti.

Euronews’te yer alan habere göre ellerinde Taliban bayraklarının yanı sıra pankartlar taşıyan eylemciler, ülkenin yönetim şeklini “Emirlik” olarak değiştiren örgüte destek verdiklerini belirterek, “Afganistan İslam Emirliği çok yaşa”, “Afganistan’dan ayrılan kadınlar bizi temsil etmiyor”, “Ülkemizi imar etmek için burada kalacağız” ve “Taliban düzenini destekliyoruz” sloganları atmıştı.

Aralarında eski milletvekilleri, gazeteciler, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ve kadın hakları savunucularının da olduğu çok sayıda kadın ise, #DoNotTouchMyClothes (Kıyafetime Dokunma) #AfghanWomen (Afgan kadınlar) ve #AfghanistanCulture (Afgan kültürü) etiketleriyle sosyal medyada kampanya başlattı.

Akımı başlatan Dr Bahar Jalali, Twitter hesabından fotoğrafını “Afgan kültürü bu, geleneksel Afgan elbisesi giyiyorum.” notuyla paylaştı.

Sara Wahedi de geleneksel kıyafetiyle çektirdiği fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

Böylesi dikimlerin kadınlarda nesiller boyu aileden geçtiğini belirten Wahedi, “Kumaşı parlak yeşil ve mavi renkte. Her parmak ucunda kına görünür.Geleneklerimiz bizim temelimizdir. Afgan kültürü bu.” ifadesine yer verdi.

“Afgan kültürü işte bu.” diyen Paymana Assad, “Kültürel kıyafetlerimiz, Taliban’ın kadınların giydirdiği ruh karartıcı kıyafetler değil.” mesajıyla birlikte kendi fotoğrafını takipçileriyle paylaştı.

Mina Zaki de, Afgan kadınların elbiselerinin siyah çarşaf olmadığını belirterek “Geleneksel Afgan kadın kıyafetleri bunlar.” dedi. Kadınların başlattığı kampanya devam ediyor.

Benzer Haberler
Güncel

Vartinis Katliamı davası: Alay Komutanı Karaoğlu hakkında tutuklama kararı

Güncel

Süleyman Soylu: Türkiye afet yönetiminde AFAD Başkanlığı eliyle ortaya koyduğu yeni yapılanmayla çağ atlamıştır

Güncel

Bakan Karaismailoğlu: Marmara Denizi'nin nefes alması için Kanal İstanbul'u yapmanız gerekiyor

Güncel

Kılıçdaroğlu: Hedefimiz seçim