DünyaGüncel

Taliban mensupları: Allah’a şükür çok değiştik. Kibarız, görgü kurallarımız iyi

İngiliz Sky News televizyonu, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban mensuplarıyla röportaj yaptı. Değiştiğini ve baskıcı olmadığını öne süren Taliban mensubu “Allah’a şükür, davranışımız çok iyi. Çok değiştik. Kibarız, görgü kurallarımız iyi ve davranışımız çok gelişti. Son hükümetten çok daha iyiyiz. Kabil artık güvende” dedi.

Afganistan’da yönetimi ele geçirdikten sonra yeni hükümet kuran Taliban’ın kadınlara yönelik aldıkları yeni kararlar eleştirilirken, örgütün üst yönetimi ve militanları ‘değiştikleri’ iddiasında bulunmaya devam ediyor.

Röportajda, “20 yıl önceki iktidarlarında sert uygulamalarıyla hatırlanan Taliban değişti mi?” sorusunu yöneltildi.

Hafız Sultan Ahmet adlı 30’lu yaşlarındaki Taliban mensubu ise eskiye göre ‘daha iyi’ olduklarını savundu.

“KİBARIZ, GÖRGÜ KURALLARIMIZ İYİ”

NTV’nin aktardığına göre, Taliban mensubu Ahmet “Allah’a şükür, davranışımız çok iyi. Çok değiştik. Kibarız, görgü kurallarımız iyi ve davranışımız çok gelişti. Son hükümetten çok daha iyiyiz. Kabil artık güvende” dedi.

“SAYILAMAYACAK KADAR ÇOK İNSAN ÖLDÜRDÜM”

Taliban mensubu, “Kaç kişi öldürdün?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Savaştı, yani kaç tane öldürdüm bilmiyorum. Sayılamayacak kadar çoktu. Bir kere bomba düştü ve patlamadı. Bundan beş mayın yaptık ve patlama onların beş zırhlı aracını parçalara ayırdı.

Hafız Sultan Ahmed bu konuda neler hissettiği sorusuna, “Cihattı, kutsal savaştı ve İslam’da bundan esef duymayız” şeklinde yanıtladı.

“SADECE KADINLAR EVDEN ÇIKMIYOR”

Başkent Kabil sakinleri ise Taliban hakkındaki sorulara temkinli yaklaşıyor. Muhabirin mikrofon uzattığı bir Kabilli endişeli olduğunu ifade ederek, “Afganistan’daki durum iyi, kötü değil. Sadece kadınlar evden çıkmıyor ve bazı insanlar Taliban’ın daha önce kötü kötü bir istikbali olduğu için endişeleniyor” dedi.

Benzer Haberler
Güncel

Vartinis Katliamı davası: Alay Komutanı Karaoğlu hakkında tutuklama kararı

Güncel

Süleyman Soylu: Türkiye afet yönetiminde AFAD Başkanlığı eliyle ortaya koyduğu yeni yapılanmayla çağ atlamıştır

Güncel

Bakan Karaismailoğlu: Marmara Denizi'nin nefes alması için Kanal İstanbul'u yapmanız gerekiyor

Güncel

Kılıçdaroğlu: Hedefimiz seçim