Kadın

Tekrar görülmeye başlanan Yağmur Önüt davası 23 Kasım’a ertelendi

İstanbul Küçükçekmece’de 2016 yılında 20 yaşındaki Yağmur Önüt’ü pompalı tüfekle öldüren Egemen Vardar yeniden yargılanıyor.

İstanbul Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi, bilinçli taksirle öldürme suçundan Vardar’a 5 yıl 10 ay hapis cezası vermişti. 10 ay cezaevinde kalan Vardar, daha sonra tahliye edildi. Tahliye gerekçesi olarak olayın “kaza” sebebiyle gerçekleştiği verilmişti.

İLK DURUŞMADA HİÇBİR İŞLEM YAPILMADI, DAVA ERTELENDİ

Duruşmada Aile Bakanlığı’na tebligat yapılmadığı için duruşmada herhangi bir işlem yapılmazken, Sanık Egemen Vardar’ın tutuklanması talebi de reddedildi.

Dava, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilci avukatlarının duruşmada bulunmaması sebebiyle 23 Kasım 2021 tarihine ertelendi.

ÖNÜT’ÜN ANNESİ: POMPALI AV TÜFEĞİYLE BENİM KIZIM ÖLDÜRÜLDÜ, BUNUN ŞAKASI MI OLUR?

İlk duruşma bugün (9 Eylül) Bakırköy Adliyesi’nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri üyeleri, Yağmur Önüt’ün annesi Sevgi Gülseren ve öldürülen Deniz Aktaş’ın annesi Figen Yetişkin de adliye önündeydi.

Adliye önünde Yağmur Önüt’ün annesi Sevgi Gülseren, “5 yıldır bu mahkemelere geliyorum, bana hakaret ediyorlar. Ben çocuğumu ‘öldüresiye’ sevmedim. Pompalı av tüfeğiyle benim kızım öldü, bunun şakası mı olur?” dedi.

“ARTIK ADALETİ YERİNE GETİRMEMEK İÇİN BİR ÇABA GÖSTERİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Davayı takip eden Avukat Esin Yeşilırmak “Cinayet işlemiş, 25 yılla yargılanan biri şu an tutuksuz yargılanıyor. Bu duruşmada da yine bir katilin gövde gösterisi yaptığını gördük. Artık adaleti yerine getirmemek için bir çaba gösterildiğini düşünüyoruz. O katilin tutuklanması, hak ettiği cezayı alması için bir an önce mahkemenin kanunlara uygun bir karar vermesini bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

“BAKANLIK BU DAVALARI ADALETİ GECİKTİRMEK ÜZERE Mİ TAKİP ETMEYE BAŞLADI?”

Duruşma sonrasında adliye önünde açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcisi avukatı duruşmada olmadığı için dava ertelendi. Biz 2010 yılından beri kadın cinayetlerini takip ediyoruz. 5 yıldır her duruşmaya biz nasıl geliyorsak bakanlık temsilcileri de gelecek bu davaya. Bakanlık bu davaları adaleti geciktirmek üzere mi takip etmeye başladı? Sorumlular sadece bu mahkemedeki heyet değil. Bakanlık ve bakanlığın görevlendirdiği yetkililer bu süreçte aktif bir şekilde bulunacaklarsa müdahil olmalılar. Yoksa böyle bir ‘sembolik bulunmanın’ hiçbir anlamı yok hatta olumsuz etkisi olduğunu söyleyebilirim.” sözlerini söyledi.

“Kadınların hayatını koruduğunu söyleyen bakanlık tebligata göre hareket ediyor” diyen Ataselim, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “5 heyet, 5 mahkeme, 5 duruşma bir karar çıkarmış Yargtay mı farklı bir şey görmüş diyorlar. Bu ülkede her gün kadınların öldürülmesinin bir sebebi de o görülmeyen eksikliklerdir. Bir merci bu eksiklikleri görmüşse, ne mutlu ki daha detaylı bir delil toplanması ve yeniden yargılanma imkanı ortaya çıkabilmiştir.”

Benzer Haberler
GüncelKadın

Konya'da hastaneye giden 17 yaşındaki kız çocuğunun, 10'dan fazla kişinin cinsel istismarına uğradığı ortaya çıktı

Kadın

Öğrencisini taciz eden Celal Şengör, kendisini savundu

DünyaKadın

Taliban, kadın işçilere evde kalmalarını söyledi

Kadın

Mersin'de polis memuru Burak Aykul tarafından öldürülen Feray Şahin için anma töreni